Се укинува полицискиот час, кафулињата и рестораните ќе работат од четврток, засега нема датум за отворање на границите
Почетна » Новости » Актуелно » Се укинува полицискиот час, кафулињата и рестораните ќе работат од четврток, засега нема датум за отворање на границите

Се укинува полицискиот час, кафулињата и рестораните ќе работат од четврток, засега нема датум за отворање на границите

Владата на денешната седница ги разгледа предлозите од Комисијата за заразни болести за олеснување на мерките за спречување на ширењето на коронавирусот.

И официјално од утре престануваат да важат забраните за движење, односно целосно се укинува полицискиот час.

Премиерот Оливер Спасовски соопшти дека од четврток (28 мај) ќе се отворат угостителските објекти со прецизно утврден соодветен протокол за работа во отворените делови.

Коронавирус

Државниот карантин, кој беше задолжителен при влез во земјата за македонските граѓани, се заменува со домашна самоизолација.

„Задолжителниот државен карантин на државјаните на Република Северна Македонија, кои се враќаат од странство со хуманитарни летови или конвои се заменува со домашна изолација доколку лицата кои влегуваат на територијата на Република Северна Македонија, приложат PCR тест за коронавирус КОВИД-19, негативен, направен во последните 72 часа пред да влезат“ – појасни Спасовски.

Што се однесува до отворањето на границите, засега нема прецизиран датум, но Спасовски најави дека за многу кратко време патувањето во регионот ќе биде регулирано во интерес на граѓаните на сите земји.

Анкета

Анкета
Каде планирате да одите на одмор летово?
  • 41%
  • 14%
  • 25%
  • 20%
Се испраќа...

(Вкупно: 8804 гласа)

Цитат

Некои од најдобрите спомени се создадени во апостолки.

Кели Елмор

Виц

Крем со колкав фактор?

- Со 20.

Доволно ќе ви е?

- Ако згрешам, нека изгорам.