Сериозно загрижувачко: 561 новозаразен и рекордни 22 починати лица од коронавирус во Македонија
Почетна » Новости » Актуелно » Сериозно загрижувачко: 561 новозаразен и рекордни 22 починати лица од коронавирус во Македонија

Сериозно загрижувачко: 561 новозаразен и рекордни 22 починати лица од коронавирус во Македонија

Министерството за здравство објави дека во изминатото деноноќие направени се 1.901 тестирања, а има 561 новоинфициран со новиот коронавирус SARS-CoV-2.

Според местото на живеење, новозаболените со КОВИД-19 се од:

 • Скопје 271
 • Куманово 29
 • Дебар 2
 • Штип 19
 • Прилеп 33
 • Тетово 26
 • Струга 3
 • Велес 20
 • Битола 17
 • Охрид 11
 • Кавадарци 18
 • Гостивар 10
 • Гевгелија 15
 • Струмица 32
 • Крива Паланка 3
 • Радовиш 2
 • Крушево 1
 • Кочани 12
 • Пробиштип 4
 • Демир Хисар 1
 • Македонски Брод 2
 • Берово 8
 • Виница 1
 • Делчево 1
 • Кратово 3
 • Свети Николе 5
 • Кичево 6
 • Ресен 2
 • Неготино 4
коронавирус

Починати се 22 лица, 7 пациенти од Скопје (55, 78, 71, 35, 66, 71 и 64г), еден од Куманово (57г), двајца пациенти од Дебар (58 и 64г), еден од Прилеп (61г), еден од Струга (75г), двајца пациенти од Велес (61 и 64г ), двајца од Битола (74 и 70г), двајца од Гостивар (79 и 76г), двајца пациенти од Крива Паланка (56 и 88г), еден од Кочани (60г) и еден пациент од Делчево (81г). Од починатите, двајца пациенти се починати вон, останатите во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 197 оздравени пациенти од:

 • Скопје 91
 • Куманово 7
 • Штип 8
 • Прилеп 18
 • Тетово 13
 • Струга 4
 • Велес 3
 • Битола 4
 • Охрид 3
 • Гостивар 3
 • Гевгелија 4
 • Струмица 16
 • Радовиш 2
 • Кочани 9
 • Демир Хисар 1
 • Македонски Брод 1
 • Валандово 2
 • Свети Николе 4
 • Кичево 4

Досега во земјата се направени вкупно 235.038 тестирања на КОВИД-19.

Направените 1.901 теста се преку: ИЈЗ-528, ЦЈЗ Скопје-37, Авицена-511, Биотек-229, МАНУ-110, Жан Митрев (Филип Втори)-93, Систина со PCR метода-139 , лабораторија Лаор–121, Судска медицина-0, ЦЈЗ Битола-88, Инфективна клиника-2, ГАК-11, Синлаб-32, лаборатории од странство-0.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 17 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 137 пациенти. На кислородна поддршка се 97 пациенти, нема пациенти на механичка вентилација.

Во болницата во Козле хоспитализирани се 6 деца и 8 позитивни мајки, 3 деца и 1 мајка суспектни на КОВИД-19.

Во ГОБ „8 Септември“ има 6 приеми, а вкупно хоспитализирани се 49 пациенти. На респиратор е 1 пациент.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 57, а во болницата во Штип се 54 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица, Струга, Кочани, Гевгелија и Кавадарци се хоспитализирани 281 позитивни и сомнителни на КОВИД-19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 26.954, бројката на оздравени пациенти е 18.627, на починати е 919, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 7.408.

Анкета

Анкета
Каков е вашиот став за вакцина против КОВИД-19?
 • 13%
 • 22%
 • 65%
Се испраќа...

(Вкупно: 3584 гласа)

Цитат

Некои од најдобрите спомени се создадени во апостолки.

Кели Елмор

Виц

Крем со колкав фактор?

- Со 20.

Доволно ќе ви е?

- Ако згрешам, нека изгорам.