Само 771 тест, а потврден е 161 новозаболен и дури 12 починати од коронавирус кај нас
Почетна » Новости » Актуелно » Само 771 тест, а потврден е 161 новозаболен и дури 12 починати од коронавирус кај нас

Само 771 тест, а потврден е 161 новозаболен и дури 12 починати од коронавирус кај нас

Министерството за здравство објави дека во изминатото деноноќие направен е 771 тест, а има 161 новоинфициран со новиот коронавирус SARS-CoV-2.

Според местото на живеење, новозаболените со КОВИД-19 се од:

 • Скопје-90
 • Куманово-11
 • Штип-2
 • Прилеп-6
 • Тетово-5
 • Велес-4
 • Кавадарци-2
 • Гостивар-15
 • Струмица-8
 • Крива Паланка-1
 • Радовиш-1
 • Кочани-3
 • Пробиштип-2
 • Берово-6
 • Валандово-1
 • Делчево-2
 • Кичево-2
коронавирус

Починати се 12 лица, 7 пациенти од Скопје (56, 86, 71, 57, 41, 86 и 82г), пациент од Струга (67г), од Тетово (85г), од Битола (68г), од Кавадарци (56г) и пациент од Прилеп (63г). Сите пациенти се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 154 оздравени пациенти од:

 • Скопје-62
 • Куманово-6
 • Штип-4
 • Прилеп-6
 • Тетово-7
 • Струга-4
 • Велес-3
 • Битола-2
 • Охрид-3
 • Кавадарци-5
 • Гостивар-5
 • Гевгелија-2
 • Струмица-10
 • Радовиш-4
 • Кочани-12
 • Пробиштип-6
 • Пехчево-2
 • Берово-3
 • Валандово-4
 • Свети Николе-2
 • Кичево-2.

Направените 771 теста се преку: ИЈЗ-368, ЦЈЗ Скопје-45, Авицена-0, Биотек-29, МАНУ -0, Жан Митрев (Филип Втори) -158, Систина со PCR метода -154, лабораторија Лаор –0, Судска медицина-0, ЦЈЗ Битола-0, Инфективна клиника-10, ГАК-7, Синлаб-0, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 221.782 тестирања на Ковид -19.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 7 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 92 пациенти. На кислородна поддршка се 61 пациент, нема пациенти на механичка вентилација.

Во болницата во Козле хоспитализирани се 6 деца и 6 мајки позитивни на КОВИД-19, 2 деца и 3 мајки суспектни на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ има 2 приеми, а вкупно хоспитализирани се 47 пациенти. На респиратор се 4 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 45, а во болницата во Штип се 56 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица, Струга и Кочани се хоспитализирани 230, позитивни и сомнителни на КОВИД-19.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје):

 • Чаир – 115
 • Гази Баба – 280
 • Аеродром – 534
 • Карпош – 446
 • Центар – 445
 • Кисела Вода – 320
 • Ѓорче Петров – 216
 • Бутел – 111
 • Шуто Оризари – 16
 • Студеничани – 5
 • Сарај – 16
 • Арачиново – 8
 • Илинден – 36
 • Сопиште – 21
 • Чучер Сандево – 9
 • Петровец –17
 • Зелениково – 8
 • Странец – 12
 • Нераспределен- 59

Анкета

Анкета
Каков е вашиот став за вакцина против КОВИД-19?
 • 14%
 • 22%
 • 65%
Се испраќа...

(Вкупно: 4933 гласа)

Цитат

Некои од најдобрите спомени се создадени во апостолки.

Кели Елмор

Виц

Крем со колкав фактор?

- Со 20.

Доволно ќе ви е?

- Ако згрешам, нека изгорам.