Само 37 новозаразени, а 4 починати од коронавирус во Македонија
Почетна » Новости » Актуелно » Само 37 новозаразени, а 4 починати од коронавирус во Македонија

Само 37 новозаразени, а 4 починати од коронавирус во Македонија

Министерството за здравство објави дека во изминатото деноноќие направени се 464 тестирања, а има 37 новоинфицирани со новиот коронавирус SARS-CoV-2.

Според местото на живеење, новозаболените со КОВИД-19 се од:

 • Скопје 20
 • Куманово 3
 • Штип 1
 • Тетово 3
 • Струга 2
 • Велес 1
 • Охрид 2
 • Гостивар 2
 • Крива Паланка 1
 • Кочани 2
Коронавирус податоци

Починати се 4 лица, пациент од Виница (57г), двајца пациенти од Охрид (77г и 57г) и еден од Струга (74г). Од нив тројца се починати во, еден вон болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 131 оздравени пациенти од:

 • Скопје 41
 • Куманово 34
 • Штип 5
 • Прилеп 6
 • Тетово 13
 • Велес 1
 • Охрид 3
 • Кавадарци 1
 • Гостивар 6
 • Струмица 2
 • Кочани 2
 • Демир Хисар 1
 • Берово 1
 • Виница 4
 • Свети Николе 2
 • Кичево 8
 • Неготино 1

Досега во земјата се направени вкупно 166.356 тестирања на КОВИД-19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 15.827, бројката на оздравени пациенти е 13.315, на починати е 652, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 1.860.

Анкета

Анкета
Каде ќе го поминете летниот одмор?
 • 24%
 • 38%
 • 13%
 • 25%
Се испраќа...

(Вкупно: 501 гласа)

Цитат

Благодарното срце е магнет за чуда.

Виц

Пријателки разговараат за фигурата...

Првата: По 3 месеци тренирање, конечно имам стомачни мускули.

Втората: И јас имам, само што ми се скриени од љубовта кон пицата, виното и чоколадото.