Рекордни 534 оздравени, 139 новозаболени и 6 починати од коронавирус во Македонија
Почетна » Новости » Актуелно » Рекордни 534 оздравени, 139 новозаболени и 6 починати од коронавирус во Македонија

Рекордни 534 оздравени, 139 новозаболени и 6 починати од коронавирус во Македонија

Според најновото соопштение од Министерството за здравство, во последните 24 часа се направени 1.377 тестирања, а регистрирани се 139 нови случаи на КОВИД-19 во:

 • Скопје 36
 • Куманово 11
 • Дебар 2
 • Штип 11
 • Прилеп 1
 • Тетово 14
 • Струга 8
 • Велес 4
 • Битола 2
 • Кавадарци 5
 • Гостивар 16
 • Струмица 1
 • Крушево 1
 • Кочани 1
 • Пробиштип 2
 • Македонски Брод 1
 • Виница 6
 • Свети Николе 1
 • Кичево 15
 • Ресен 1
коронавирус

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 534 оздравени пациенти од:

 • Скопје 353
 • Куманово 61
 • Дебар 17
 • Штип 27
 • Прилеп 5
 • Тетово 17
 • Струга 4
 • Велес 4
 • Охрид 3
 • Гостивар 14
 • Струмица 4
 • Крушево 1
 • Кочани 2
 • Пробиштип 8
 • Свети Николе 5
 • Кичево 7
 • Ресен 2

Во денешните регистрирани оздравени лица најголем број од оздравените се лица од изминатиот период пријавени збирно од локалните центри за јавно здравје кон ИЈЗ.

Починати се 6 лица, пет пациенти од Скопје (66, 67, 34, 67 и 86 години) и пациент од Кочани (76 г.). Пет пациенти се починати во болнички услови, а еден вонболнички.

Досега во земјата се направени вкупно 102.317 тестирања на ковид-19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 10.754, бројката на оздравени пациенти е 6.554, на починати е 486, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3.714.

коронавирус

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 10 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 84 пациенти. На кислородна поддршка се 46 пациенти, нема пациенти на респираторна машина.

Во болницата во Козле се хоспитализирани 9 возрасни пациенти позитивни на ковид-19 и 1 дете позитивно на вирусот, како и 8 пациенти суспектни на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ примени се 15 нови, вкупно хоспитализирани се 100 пациенти. На респираторна машина се 3 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 31, а во болницата во Штип се хоспитализирани 41 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и Струга се хоспитализирани 113 пациенти – позитивни и сомнителни на ковид-19.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)

 • Чаир – 171
 • Аеродром – 171
 • Бутел – 97
 • Гази Баба – 145
 • Центар – 130
 • Карпош – 136
 • Сарај – 78
 • Кисела Вода – 157
 • Ѓорче Петров – 107
 • Студеничани – 64
 • Шуто Оризари – 117
 • Арачиново – 26
 • Илинден – 23
 • Петровец – 18
 • Чучер Сандево – 9
 • Сопиште – 23
 • Зелениково- 7
 • Странец – 4
 • Нераспределен- 5

Анкета

Анкета
Каде планирате да одите на одмор летово?
 • 41%
 • 14%
 • 25%
 • 19%
Се испраќа...

(Вкупно: 6375 гласа)

Цитат

Некои од најдобрите спомени се создадени во апостолки.

Кели Елмор

Виц

Крем со колкав фактор?

- Со 20.

Доволно ќе ви е?

- Ако згрешам, нека изгорам.