Рекордни 120 новозаразени, 16 оздравени и 2 починати од коронавирус кај нас
Почетна » Новости » Актуелно » Рекордни 120 новозаразени, 16 оздравени и 2 починати од коронавирус кај нас

Рекордни 120 новозаразени, 16 оздравени и 2 починати од коронавирус кај нас

Министерството за здравство објави дека драстично се зголеми бројот на новозаразени од новиот коронавирус. Во изминатите 24 часа, се направени 953 тестирања, а регистрирани се рекордни 120 нови случаи на КОВИД-19.

Новозаболените според местото на живеење се од:

 • Скопје – 67
 • Куманово – 19
 • Штип – 16
 • Прилеп – 4
 • Тетово – 9
 • Велес – 2
 • Гостивар – 1
 • Неготино – 1
 • Струмица – 1
коронавирус

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби почина 65-годишна пациентка, примена на 28 мај, во ГОБ „8 септември“ почина пациент на возраст на 69 години, хоспитализиран на 1 јуни.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 16 оздравени пациенти и тоа од Скопје (8), Штип (3), Прилеп (2), Тетово (1), Велес (1) и Битола (1). коронавирус

Досега во земјата се направени вкупно 33.114 тестирања на КОВИД-19. Од вкупниот број направени тестови во изминатото деноноќие 2 теста се во рамките на скринингот во градинки во Штип и нема позитивен резултат.

Вкупната бројка на дијагностицирани со КОВИД-19 во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 2.611, бројката на оздравени пациенти е 1.621, на починати е 147, а во моментов, бројот на активни случаи во земјата изнесува 843.

Анкета

Анкета
Каде планирате да одите на одмор летово?
 • 41%
 • 14%
 • 25%
 • 20%
Се испраќа...

(Вкупно: 8805 гласа)

Цитат

Некои од најдобрите спомени се создадени во апостолки.

Кели Елмор

Виц

Крем со колкав фактор?

- Со 20.

Доволно ќе ви е?

- Ако згрешам, нека изгорам.