Протоколи за заштита од коронавирус: Што треба да правите при излегување и по влегувањето во домот?
Почетна » Новости » Актуелно » Протоколи за заштита од коронавирус: Што треба да правите при излегување и по влегувањето во домот?

Протоколи за заштита од коронавирус: Што треба да правите при излегување и по влегувањето во домот?

Во период кога се очекува зголемување на бројот на заболени од новиот коронавирус, исклучително важно е да ги почитуваме препораките да седиме дома. Но, кога навистина сме принудени да излеземе, треба да следиме повеќе совети за заштита.

Од Асоцијацијата на специјализанти и млади лекари – АСМЛ споделија што се препорачува да направите пред излегување и по враќање во домот за да го минимизирате ризикот од заразување.

Заштита од коронавирус Заштита од коронавирус

Третиот протокол се однесува на мерките за заштита во услови кога живеете заедно со лице во карантин.

Заштита од коронавирус

Протоколите се составени од Фондацијата на волонтери за спасување „GEOS“ од Боливија, а преводот на македонски јазик го направил Горан Стојанов.

Анкета

Анкета
Сметате ли дека е добра мерката за задолжително носење на заштитна опрема на лицето (маска, шал)?
  • 64%
  • 36%
Се испраќа...

(Вкупно: 6558 гласа)

Цитат

Можеш да ги исечеш сите цвеќиња, но не можеш да ја спречиш пролетта да дојде.

Пабло Неруда

Виц

Се качувам на вага по завршувањето на карантинот.

Вагата покажува: „Ве молам почитувајте социјално дистанцирање. Качувајте се еден по еден!“