Повторно високи бројки: 862 новозаразени и 14 починати од коронавирус во Македонија
Почетна » Новости » Актуелно » Повторно високи бројки: 862 новозаразени и 14 починати од коронавирус во Македонија

Повторно високи бројки: 862 новозаразени и 14 починати од коронавирус во Македонија

Министерството за здравство објави дека во изминатото деноноќие направени се 2.699 тестирања, а има 862 новоинфицирани со новиот коронавирус SARS-CoV-2.

Според местото на живеење, новозаболените со КОВИД-19 се од:

 • Скопје 390
 • Куманово 22
 • Штип 28
 • Прилеп 55
 • Тетово 48
 • Струга 9
 • Велес 53
 • Битола 31
 • Охрид 18
 • Кавадарци 24
 • Гостивар 18
 • Гевгелија 12
 • Струмица 27
 • Крива Паланка 10
 • Радовиш 7
 • Крушево 2
 • Кочани 25
 • Пробиштип 12
 • Демир Хисар 4
 • Македонски Брод 1
 • Пехчево 3
 • Берово 3
 • Валандово 6
 • Виница 9
 • Делчево 5
 • Кратово 6
 • Свети Николе 6
 • Кичево 17
 • Ресен 3
 • Неготино 8
коронавирус

Починати се 14 лица, пет пациенти од Скопје (35, 82, 62, 90 и 77г), еден од Прилеп (54г), еден од Тетово (88г), еден од Струга (66г), еден пациент од Велес (78г), еден од Битола (76г), двајца пациенти од Струмица (63 и 68г), еден од Радовиш (66г) и еден пациент од Ресен (83г).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 223 оздравени пациенти од:

 • Скопје 75
 • Куманово 9
 • Штип 10
 • Прилеп 16
 • Тетово 27
 • Велес 6
 • Битола 13
 • Кавадарци 6
 • Гостивар 5
 • Гевгелија 14
 • Струмица 14
 • Радовиш 6
 • Кочани 7
 • Демир Хисар 2
 • Берово 3
 • Пехчево 1
 • Кратово 1
 • Свети Николе 2
 • Кичево 4
 • Ресен 1
 • Неготино 1

Направените 2.699 теста се преку: ИЈЗ-820, ЦЈЗ Скопје-115, Авицена-528, Биотек-265, МАНУ -194, Жан Митрев (Филип Втори) -315, Систина со PCR метода -223, лабораторија Лаор –64, Судска медицина-10, ЦЈЗ Битола-83, Инфективна клиника-5, ГАК-0, Синлаб-77, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 243.357 тестирања на КОВИД-19.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 15 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 152 пациенти. На кислородна поддршка се 110 пациенти, нема пациенти на механичка вентилација.

Во болницата во Козле хоспитализирани се 9 деца и 9 позитивни мајки, 6 деца и 4 мајки суспектни на КОВИД-19.

Во ГОБ „8 Септември“ има 7 приеми, а вкупно хоспитализирани се 49 пациенти. На респиратор се 2 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 72, а во болницата во Штип се 48 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица, Струга, Кочани, Гевгелија, Дебар, Кичево и Кавадарци се хоспитализирани 320 позитивни и сомнителни на КОВИД-19.

Досега во земјата се направени вкупно 243.357 тестирања на КОВИД-19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 29.558, бројката на оздравени пациенти е 19.994, на починати е 977, а бројот на активни случаи изнесува 8.587.

Денеска се регистрира еден контролен тест од вчера, а според завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

 • Скопје 12753, активни 4138
 • Куманово 2211, активни 361
 • Дебар 331, активни 53
 • Штип 1626, активни 246
 • Прилеп 1227, активни 404
 • Тетово 2078, активни 471
 • Струга 814, активни 104
 • Велес 639, активни 258
 • Битола 637, активни 236
 • Охрид 675, активни 217
 • Кавадарци 471, активни 195
 • Гостивар 1163, активни 178
 • Гевгелија 357, активни 166 (18 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 52 на Богданци и 12 се странски државјани)
 • Струмица 846, активни 471
 • Крива Паланка 228, активни 81
 • Радовиш 224, активни 79
 • Крушево 25, активни 5
 • Кочани 684, активни 211
 • Пробиштип 184, активни 50
 • Демир Хисар 81, активни 17
 • Македонски Брод 104, активни 8
 • Пехчево 60, активни 8
 • Берово 201, активни 45
 • Валандово 101, активни 39
 • Виница 175, активни 65
 • Делчево 242, активни 111 (56 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
 • Кратово 46, активни 16
 • Свети Николе 468, активни 74
 • Кичево 531, активни 149
 • Ресен 238, активни 60
 • Неготино 138, активни 71 (18 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Активни случаи по општини во Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје):

 • Чаир 198
 • Гази Баба 543
 • Аеродром 760
 • Карпош 610
 • Центар 573
 • Кисела Вода 510
 • Ѓорче Петров 351
 • Бутел 201
 • Шуто Оризари 37
 • Студеничани 16
 • Сарај 32
 • Арачиново 8
 • Илинден 72
 • Сопиште 36
 • Чучер Сандево 22
 • Петровец 23
 • Зелениково 13
 • Странец 27
 • Нераспределен 106

Анкета

Анкета
Каков е вашиот став за вакцина против КОВИД-19?
 • 13%
 • 22%
 • 65%
Се испраќа...

(Вкупно: 3576 гласа)

Цитат

Некои од најдобрите спомени се создадени во апостолки.

Кели Елмор

Виц

Крем со колкав фактор?

- Со 20.

Доволно ќе ви е?

- Ако згрешам, нека изгорам.