Нов рекорд: 641 новозаразен и 12 смртни случаи од коронавирус во Македонија
Почетна » Новости » Актуелно » Нов рекорд: 641 новозаразен и 12 смртни случаи од коронавирус во Македонија

Нов рекорд: 641 новозаразен и 12 смртни случаи од коронавирус во Македонија

Министерството за здравство објави дека во изминатото деноноќие направени се 2.688 тестирања, а има 641 новоинфициран со новиот коронавирус SARS-CoV-2.

Според местото на живеење, новозаболените со КОВИД-19 се од:

 • Скопје 325
 • Куманово 26
 • Дебар 1
 • Штип 25
 • Прилеп 38
 • Тетово 25
 • Струга 5
 • Велес 10
 • Битола 14
 • Охрид 10
 • Кавадарци 25
 • Гостивар 11
 • Гевгелија 20
 • Струмица 24
 • Крива Паланка 9
 • Радовиш 5
 • Крушево 1
 • Кочани 10
 • Пробиштип 3
 • Демир Хисар 2
 • Пехчево 2
 • Берово 3
 • Валандово 3
 • Виница 3
 • Делчево 2
 • Кратово 3
 • Свети Николе 3
 • Кичево 18
 • Ресен 8
 • Неготино 7
коронавирус

Починати се 12 лица, тројца пациенти од Скопје (52, 73 и 85г), еден од Куманово (59г), двајца пациенти од Прилеп (78 и 75г), двајца од Велес (61 и 62г), двајца пациенти од Гостивар (43 и 76г), еден од Струмица (66г) и еден пациент од Свети Николе (69г).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 233 оздравени пациенти од:

 • Скопје 89
 • Куманово 6
 • Дебар 2
 • Штип 11
 • Прилеп 13
 • Тетово 15
 • Струга 3
 • Велес 3
 • Битола 14
 • Кавадарци 4
 • Гостивар 1
 • Гевгелија 2
 • Струмица 18
 • Крива Паланка 4
 • Радовиш 8
 • Кочани 25
 • Пробиштип 3
 • Берово 2
 • Валандово 2
 • Виница 2
 • Делчево 1
 • Свети Николе 2
 • Кичево 2
 • Неготино 1

Направените 2.688 теста се преку: ИЈЗ-693, ЦЈЗ Скопје-91, Авицена-702, Биотек-253, МАНУ -186, Жан Митрев (Филип Втори) -245, Систина со PCR метода 157, лабораторија Лаор –55, Судска медицина-32, ЦЈЗ Битола-161, Инфективна клиника-6, ГАК-11, Синлаб-96, лаборатории од странство-0.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 20 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 108 пациенти. На кислородна поддршка се 80 пациенти, нема пациенти на механичка вентилација.

Во болницата во Козле хоспитализирани се 3 деца и 4 мајки позитивни на КОВИД-19, 1 дете и 2 мајки суспектни на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ има 6 приеми, а вкупно хоспитализирани се 47 пациенти. На респиратор се 5 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 52, а во болницата во Штип се 50 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица, Струга, Кочани и Кавадарци се хоспитализирани 214, позитивни и сомнителни на КОВИД-19.

Досега во земјата се направени вкупно 226.612 тестирања на КОВИД-19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 24.836, бројката на оздравени пациенти е 17.905, на починати е 862, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 6.069.

Активни случаи по општини во Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје):

 • Чаир 134
 • Гази Баба 353
 • Аеродром 592
 • Карпош 479
 • Центар 476
 • Кисела Вода 332
 • Ѓорче Петров 240
 • Бутел 122
 • Шуто Оризари 17
 • Студеничани 6
 • Сарај 23
 • Арачиново 9
 • Илинден 49
 • Сопиште 25
 • Чучер Сандево 11
 • Петровец 20
 • Зелениково 9
 • Странец 14
 • Нераспределен 72

Анкета

Анкета
Каков е вашиот став за вакцина против КОВИД-19?
 • 13%
 • 22%
 • 65%
Се испраќа...

(Вкупно: 3580 гласа)

Цитат

Некои од најдобрите спомени се создадени во апостолки.

Кели Елмор

Виц

Крем со колкав фактор?

- Со 20.

Доволно ќе ви е?

- Ако згрешам, нека изгорам.