Нов значителен раст: 127 лица заразени со коронавирус, направени се 702 теста
Почетна » Новости » Актуелно » Нов значителен раст: 127 лица заразени со коронавирус, направени се 702 теста

Нов значителен раст: 127 лица заразени со коронавирус, направени се 702 теста

Забрзано расте бројот на новозаразени од коронавирус. Министерството за здравство објави дека во нашата држава има 127 нови случаи на КОВИД-19.

Според местото на живеење, заболените лица се од:

 • Скопје - 67
 • Kуманово - 1
 • Дебар - 1
 • Штип - 33
 • Тетово - 10
 • Струга - 5
 • Охрид - 6
 • Пробиштип - 2
 • Кочани - 2
Коронавирус

Во изминатото деноноќие, направени биле 702 теста. Со дел од нив биле потврдени и 7 оздравени лица од Скопје (4), Тетово (2) и Гостивар (1).

Двајца пациенти од Скопје и еден од Куманово ја изгубија битката со болеста. На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби починаа пациент од Куманово на 70 години, хоспитализиран на 4 јуни и двајца од Скопје, пациент на возраст од 62 години, хоспитализиран од 5 јуни и пациент на возраст од 78 години, хоспитализиран на 2 јуни.

Коронавирус

По општини, активните случаи во Скопје, заклучно со вчерашните, се од:

 • Чаир - 168
 • Центар - 64
 • Бутел - 63
 • Гази Баба - 58
 • Аеродром - 57
 • Сарај - 55
 • Карпош - 45
 • Кисела Вода - 35
 • Арачиново - 23
 • Студеничани - 19
 • Илинден - 18
 • Ѓорче Петров - 18
 • Шуто Оризари - 17
 • Петровец - 6
 • Чучер Сандево - 3
 • Сопиште - 2
 • странци - 2

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 12 нови, а вкупно хоспитализирани 71 пациент. На кислородна поддршка се 39 пациенти, нема пациенти на механичка вентилација.

До утрово, во ГОБ „8 Септември“ примени се 10 нови, а вкупно хоспитализирани 42 пациенти. На респираторна машина се 8, a со потешка клиничка слика се уште 7 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 13 пациенти, а на домашно лекување преку болницата се следат 2 пациенти. Во болницата во Штип се хоспитализирани 24 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово и Прилеп се хоспитализирани 39 пациенти – позитивни и сомнителни на КОВИД-19.

Досега во земјата се направени вкупно 37.027 тестирања на КОВИД-19. Од вкупниот број направени тестови во изминатото деноноќие, 28 теста се во рамките на скринингот во градинки во Кочани, нема позитивни.

Вкупната бројка на дијагностицирани со КОВИД-19 во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 3.152, бројката на оздравени пациенти е 1.653, на починати е 156, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 1.343.

Комисијата за заразни болести препорача локализиран полициски час од 22 часот навечер до пет часот наутро за градовите Скопје, Куманово, Тетово и Штип.

Во 15 часот денеска, Владата ќе одржи седница на која ќе биде разгледан предлогот.

Анкета

Анкета
Кога би можеле да изберете со која вакцина за заштита од КОВИД-19 да се вакцинирате, дали тоа би влијаело на вашата одлука за имунизација?
 • 37%
 • 12%
 • 51%
Се испраќа...

(Вкупно: 8178 гласа)

Цитат

Животот секогаш ти нуди втора шанса. Таа се нарекува УТРЕ.

Дилан Томас

Виц

Женскиот проблем „немам што да облечам“ е во изумирање во време на пандемија.

Сега се појави „имам што да облечам, но нема каде да го носам“.