Нови случаи: 12 лица од Скопје и Куманово се позитивни на коронавирус
Почетна » Новости » Актуелно » Нови случаи: 12 лица од Скопје и Куманово се позитивни на коронавирус

Нови случаи: 12 лица од Скопје и Куманово се позитивни на коронавирус

Бројот на заболени лица од коронавирус достигна 148. Во изминативе 24 часа биле потврдени 12 нови случаи.

Министерството за здравје објави дека 7 од позитивните лица се од Скопје, а 5 од Куманово.

Состојба со коронавирус

Според местото на живеење, досега случаи на КОВИД-19 се регистрирани во Скопје (88), Дебар (40), Куманово (8), Штип (7), Кавадарци (2), Охрид (2) и Гостивар (1).

Една од дијагностицираните беше излекувана и пуштена дома, а за жал, имавме и два смртни случаи – 57-годишна жена од Куманово и 63-годишен маж од Дебар.

Министерот Венко Филипче денес порача: „Ако имате симптоми типични за коронавирус, како температура, треска, кашлица, отежнато дишење, јавете се кај вашиот матичен лекар. Јавете се телефонски, не одете директно во посета. Матичните лекари, преку епидемиолошка анкета, ќе утврдат дали треба да се тестирате или не. Доколку треба, преку системот 'Мој термин' тие за вас ќе закажат точно време и место за тестирање.“

„Од вчера во функција се 14 центри за тестирање на територијата на целата земја за земање на брисеви и тие се веќе објавени на сајтот на „Мој термин“. Со ова, практично, во функција ги ставаме сите, близу, 1.200 матични лекари, кои ќе се вклучат во процесот на дијагноза, но и во водењето на пациентите.“

Состојба со коронавирус

Анкета

Анкета
Дали си го променивте однесувањето во врска со ракување, миење на рацете, допирање на лицето и одржување на социјална дистанца во услови на коронавирус?
  • 96%
  • 4%
Се испраќа...

(Вкупно: 2119 гласа)

Цитат

Не патуваме за да избегаме од животот, туку за животот да не ни избега нам.

Анонимен

Виц

Мажите со брада во 1819 година:

- Ќе ја убијам оваа мечка со голи раце!!!

Мажите со брада во 2019 година:

- Органски ли е овој крем за раце?