Нови податоци: 98 новозаразени, а дури 9 починати од коронавирус кај нас
Почетна » Новости » Актуелно » Нови податоци: 98 новозаразени, а дури 9 починати од коронавирус кај нас

Нови податоци: 98 новозаразени, а дури 9 починати од коронавирус кај нас

Министерството за здравство објави дека во изминатото деноноќие направени се 1.404 тестирања, а има 98 новоинфицирани со новиот коронавирус SARS-CoV-2.

Според местото на живеење, новозаболените со КОВИД-19 се од:

 • Скопје 50
 • Куманово 6
 • Штип 4
 • Прилеп 5
 • Тетово 7
 • Струга 3
 • Велес 1
 • Битола 4
 • Охрид 2
 • Гостивар 1
 • Струмица 9
 • Крива Паланка 1
 • Кочани 1
 • Берово 1
 • Делчево 2
 • Кичево 1
Коронавирус податоци

Починати се 9 лица, од Крива Паланка (52г), двајца од Гостивар (60г и 62г), од Куманово (60г), од Велес (70г), двајца од Скопје (71г и 23г), двајца од Струмица (29г и 44г).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 104 оздравени пациенти од:

 • Скопје 46
 • Штип 6
 • Прилеп 8
 • Тетово 9
 • Велес 1
 • Охрид 3
 • Гевгелија 1
 • Струмица 2
 • Крива Паланка 2
 • Кочани 2
 • Македонски Брод 5
 • Пехчево 4
 • Берово 4
 • Виница 2
 • Делчево 6
 • Свети Николе 1
 • Кичево 2

Досега во земјата се направени вкупно 167.760 тестирања на КОВИД-19.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 8 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 82 пациенти. На кислородна поддршка се 40 пациенти, нема пациенти на механичка вентилација.

Во болницата во Козле хоспитализирани се 4 деца и 5 мајки позитивни на КОВИД-19, 3 деца и 3 мајки суспектни на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ примени се 6, а вкупно хоспитализирани се 33 пациент. На респираторна машина се 2 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 16, а во болницата во Штип се хоспитализирани 47 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и Струга се хоспитализирани 149, позитивни и сомнителни на КОВИД-19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 15.925, бројката на оздравени пациенти е 13.418, на починати е 661, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 1.846.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје):

 • Чаир 50
 • Гази Баба 74
 • Аеродром 86
 • Карпош 74
 • Центар 72
 • Кисела Вода 54
 • Ѓорче Петров 26
 • Бутел 35
 • Шуто Оризари 13
 • Студеничани 9
 • Сарај 15
 • Арачиново 9
 • Илинден 8
 • Сопиште 2
 • Чучер Сандево 2
 • Петровец 4
 • Зелениково 1
 • Странец 3
 • Нераспределен 3

Анкета

Анкета
Кога би можеле да изберете со која вакцина за заштита од КОВИД-19 да се вакцинирате, дали тоа би влијаело на вашата одлука за имунизација?
 • 36%
 • 12%
 • 51%
Се испраќа...

(Вкупно: 8183 гласа)

Цитат

Животот секогаш ти нуди втора шанса. Таа се нарекува УТРЕ.

Дилан Томас

Виц

Женскиот проблем „немам што да облечам“ е во изумирање во време на пандемија.

Сега се појави „имам што да облечам, но нема каде да го носам“.