Нови податоци: 94 новозаразени, 42 оздравени и 8 починати од коронавирус во Македонија
Почетна » Новости » Актуелно » Нови податоци: 94 новозаразени, 42 оздравени и 8 починати од коронавирус во Македонија

Нови податоци: 94 новозаразени, 42 оздравени и 8 починати од коронавирус во Македонија

Министерството за здравство извести дека во изминатото деноноќие направени се 830 тестирања, а се потврдени 94 новоинфицирани со новиот коронавирус SARS-CoV-2.

Според местото на живеење, новозаболените со КОВИД-19 се од:

 • Скопје – 49
 • Куманово – 2
 • Штип – 8
 • Прилеп – 1
 • Тетово – 6
 • Струга – 2
 • Гостивар – 13
 • Кочани – 2
 • Свети Николе – 9
 • Кичево – 2
Податоци

Починати се 8 лица, два пациенти од Скопје, еден од Прилеп, еден од Струга, еден од Охрид, двајца од Гостивар и еден од Кичево.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 42 оздравени лица од:

 • Скопје-27
 • Штип 1
 • Прилеп 8
 • Тетово 1
 • Велес 3
 • Кочани 2

Досега во земјата се направени вкупно 81.604 тестирања на КОВИД-19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 8.623, бројката на оздравени пациенти е 4.603, на починати е 401, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3.619.

Анкета

Анкета
Каде планирате да одите на одмор летово?
 • 41%
 • 14%
 • 25%
 • 19%
Се испраќа...

(Вкупно: 6474 гласа)

Цитат

Некои од најдобрите спомени се создадени во апостолки.

Кели Елмор

Виц

Крем со колкав фактор?

- Со 20.

Доволно ќе ви е?

- Ако згрешам, нека изгорам.