Нови податоци: 88 новозаразени, 113 оздравени и 6 починати од коронавирус во Македонија
Почетна » Новости » Актуелно » Нови податоци: 88 новозаразени, 113 оздравени и 6 починати од коронавирус во Македонија

Нови податоци: 88 новозаразени, 113 оздравени и 6 починати од коронавирус во Македонија

Министерството за здравство објави дека во изминатото деноноќие направени се 1.507 тестирања, а се потврдени 88 новоинфицирани со новиот коронавирус SARS-CoV-2.

Според местото на живеење, новозаболените со КОВИД-19 се од:

 • Скопје – 23
 • Куманово – 8
 • Дебар – 2
 • Штип – 10
 • Прилеп – 3
 • Тетово – 2
 • Струга – 11
 • Велес – 2
 • Битола – 3
 • Охрид – 8
 • Кавадарци – 1
 • Гостивар – 4
 • Струмица – 1
 • Македонски Брод – 4
 • Свети Николе – 2
 • Виница – 2
 • Кичево – 2
Податоци

Починати се 6 лица, две пациентки од Скопје (56г. и 75г.), пациент од Куманово (91г.), пациент од Гостивар (64г.), пациент од Тетово (82г.) и пациент од Штип (58г.) Сите пациенти се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 113 оздравени пациенти од:

 • Скопје 57
 • Дебар 1
 • Штип 11
 • Прилеп 8
 • Тетово 11
 • Велес 1
 • Гостивар 2
 • Кочани 4
 • Демир Хисар 1
 • Свети Николе 10
 • Кичево 2
 • Ресен 5

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 6 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 88 пациенти. На кислородна поддршка се 51 пациенти, 1 на механичка вентилација.

Во болницата во Козле се хоспитализирани 11 возрасни пациенти позитивни на КОВИД-19 и 5 деца позитивни, како и 2 пациенти суспектни на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ примени се 6 нови, вкупно хоспитализирани се 79 пациенти. На респираторна машина се 4 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 29, а во болницата во Штип се хоспитализирани 45 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и Струга се хоспитализирани 124 пациенти – позитивни и сомнителни на КОВИД-19.

Досега во земјата се направени вкупно 108.384 тестирања на КОВИД-19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 11.289, бројката на оздравени пациенти е 7.221, на починати е 511, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3.557.

Во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

 • Скопје 4966, активни 1303
 • Куманово 1102, активни 262
 • Дебар 208, активни 118
 • Штип 887, активни 433
 • Прилеп 336, активни 46
 • Тетово 1066, активни 212
 • Струга 469, активни 187
 • Велес 227, активни 22
 • Битола 146, активни 66
 • Охрид 283, активни 76
 • Кавадарци 83, активни 63
 • Гостивар 499, активни 288
 • Гевгелија 23, активни 12 (*7 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 3 на Богданци)
 • Струмица 39, активни 23
 • Крива Паланка 25, активни 11
 • Радовиш 29, активни 16
 • Крушево 16, активни 8
 • Кочани 106, активни 20
 • Пробиштип 57, активни 22
 • Демир Хисар 34, активни 26
 • Македонски Брод 41, активни 35
 • Пехчево 6, активни 0
 • Берово 8, активни 4
 • Валандово 6, активни 0
 • Виница 25, активни 21
 • Делчево 5, активни 4 (*4 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
 • Кратово 14, активни 7
 • Свети Николе 230, активни 134
 • Кичево 179, активни 109
 • Ресен 146, активни 21
 • Неготино 28, активни 8 (*10 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Анкета

Анкета
Каде планирате да одите на одмор летово?
 • 41%
 • 14%
 • 25%
 • 20%
Се испраќа...

(Вкупно: 8655 гласа)

Цитат

Некои од најдобрите спомени се создадени во апостолки.

Кели Елмор

Виц

Крем со колкав фактор?

- Со 20.

Доволно ќе ви е?

- Ако згрешам, нека изгорам.