Нови податоци: 85 новозаразени, 45 оздравени и 4 починати од коронавирус во Македонија
Почетна » Новости » Актуелно » Нови податоци: 85 новозаразени, 45 оздравени и 4 починати од коронавирус во Македонија

Нови податоци: 85 новозаразени, 45 оздравени и 4 починати од коронавирус во Македонија

Министерството за здравство објави дека во изминатото деноноќие направени се 1.188 тестирања, а се потврдени 85 новоинфицирани со новиот коронавирус SARS-CoV-2.

Според местото на живеење, новозаболените со КОВИД-19 се од:

 • Скопје – 32
 • Куманово – 9
 • Дебар – 3
 • Штип – 9
 • Прилеп – 1
 • Тетово – 1
 • Велес – 2
 • Битола – 4
 • Кавадарци – 6
 • Гостивар – 7
 • Струмица – 1
 • Кочани – 1
 • Демир Хисар – 1
 • Виница – 1
 • Кичево – 7
Податоци

Починати се 4 лица, два пациенти од Скопје (72г. и 84г.), пациент од Дебар (62г.), и пациентка од Штип (66г.). Сите пациенти се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 45 оздравени пациенти од:

 • Скопје – 1
 • Тетово – 13
 • Велес – 2
 • Битола – 3
 • Демир Хисар – 2
 • Делчево – 1
 • Свети Николе – 13
 • Кичево – 7

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 3 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 79 пациенти. На кислородна поддршка се 41 пациент, нема на механичка вентилација.

Во болницата во Козле се хоспитализирани 15 возрасни пациенти позитивни на КОВИД-19 и 4 деца позитивни на вирусот, а 5 пациенти суспектни на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ примени се 5 нови, вкупно хоспитализирани се 76 пациенти. На респираторна машина се 6 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 28, а во болницата во Штип се хоспитализирани 50 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и Струга се хоспитализирани 123 пациенти – позитивни и сомнителни на КОВИД-19.

Досега во земјата се направени вкупно 114.807 тестирања на КОВИД-19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 11.839, бројката на оздравени пациенти е 7.664, на починати е 527, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3.648.

Дистрибуцијата по градови е следна:

 • Скопје 5149, активни 1335
 • Куманово 1148, активни 276
 • Дебар 219, активни 127
 • Штип 953, активни 400
 • Прилеп 345, активни 49
 • Тетово 1088, активни 190
 • Струга 478, активни 195
 • Велес 234, активни 23
 • Битола 165, активни 72
 • Охрид 297, активни 89
 • Кавадарци 110, активни 88
 • Гостивар 562, активни 326
 • Гевгелија 24, активни 13 (*7 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 3 на Богданци)
 • Струмица 41, активни 25
 • Крива Паланка 26, активни 12
 • Радовиш 33, активни 10
 • Крушево 16, активни 7
 • Кочани 112, активни 24
 • Пробиштип 63, активни 21
 • Демир Хисар 43, активни 30
 • Македонски Брод 51, активни 40
 • Пехчево 6, активни 0
 • Берово 8, активни 4
 • Валандово 7, активни 1
 • Виница 30, активни 26
 • Делчево 5, активни 3 (*4 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
 • Кратово 14, активни 4
 • Свети Николе 239, активни 114
 • Кичево 196, активни 116
 • Ресен 146, активни 17
 • Неготино 31, активни 11 (*10 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Анкета

Анкета
Каде планирате да одите на одмор летово?
 • 41%
 • 14%
 • 25%
 • 20%
Се испраќа...

(Вкупно: 8655 гласа)

Цитат

Некои од најдобрите спомени се создадени во апостолки.

Кели Елмор

Виц

Крем со колкав фактор?

- Со 20.

Доволно ќе ви е?

- Ако згрешам, нека изгорам.