Нови податоци: 726 новозаболени, 368 оздравени и 7 починати од коронавирус кај нас
Почетна » Новости » Актуелно » Нови податоци: 726 новозаболени, 368 оздравени и 7 починати од коронавирус кај нас

Нови податоци: 726 новозаболени, 368 оздравени и 7 починати од коронавирус кај нас

Министерството за здравство објави дека во изминатото деноноќие се направени 3.144 тестирања, а има 726 новоинфицирани со новиот коронавирус SARS-CoV-2.

Според местото на живеење, новозаболените со КОВИД-19 се од:

- Скопје 367

- Прилеп 53

- Куманово 34

- Неготино 29

- Кавадарци 26

- Битола 25

- Охрид 23

- Крива Паланка 21

- Велес 18

- Тетово 17

- Гевгелија 14

- Гостивар 12

- Кочани 10

- Штип 9

- Струга 9

- Пробиштип 8

- Демир Капија 7

- Струмица 5

- Берово 5

- Крушево 5

- Кратово 5

- Демир Хисар 5

- Кичево 4

- Свети Николе 3

- Ресен 3

- Делчево 2

- Виница 2

- Валандово 2

- Богданци 2

- Македонски Брод 1

податоци

Починати се 7 лица, по 2 пациенти од Скопје (77г, 74г) и Кичево (71г, 51г), и по 1 пациент од Битола (72г), Неготино (67г) и Кавадарци (64г). Шест пациенти се починати во болнички услови, еден пациент во домашни услови.

Регистрирани се 368 оздравени пациенти од:

- Скопје 154

- Прилеп 61

- Охрид 25

- Битола 17

- Велес 14

- Струга 14

- Куманово 12

- Тетово 9

- Гевгелија 9

- Штип 7

- Гостивар 6

- Струмица 6

- Делчево 5

- Дебар 4

- Кочани 3

- Кичево 3

- Ресен 3

- Радовиш 3

- Крива Паланка 2

- Пробиштип 2

- Кратово 2

- Валандово 2

- Неготино 1

- Крушево 1

- Свети Николе 1

- Богданци 1

- Дојран 1

Досега во земјата се направени вкупно 526.870 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 103.746, бројката на оздравени пациенти е 91.875, на починати е 3.151, а бројот на активни случаи изнесува 8.720.

Анкета

Анкета
Кога би можеле да изберете со која вакцина за заштита од КОВИД-19 да се вакцинирате, дали тоа би влијаело на вашата одлука за имунизација?
  • 36%
  • 11%
  • 53%
Се испраќа...

(Вкупно: 6785 гласа)

Цитат

Животот секогаш ти нуди втора шанса. Таа се нарекува УТРЕ.

Дилан Томас

Виц

Женскиот проблем „немам што да облечам“ е во изумирање во време на пандемија.

Сега се појави „имам што да облечам, но нема каде да го носам“.