Нови податоци: 721 новозаразен, 1.753 оздравени и 9 починати од коронавирус
Почетна » Новости » Актуелно » Нови податоци: 721 новозаразен, 1.753 оздравени и 9 починати од коронавирус

Нови податоци: 721 новозаразен, 1.753 оздравени и 9 починати од коронавирус

Министерството за здравство објави дека во изминатото деноноќие се направени 3.323 тестирања, а има 721 новоинфициран со новиот коронавирус SARS-CoV-2.

Според местото на живеење, новозаболените со КОВИД-19 се од:

 • Скопје 357
 • Прилеп 72
 • Кавадарци и Гевгелија по 42
 • Неготино 30
 • Охрид 26
 • Велес 20
 • Гостивар 18
 • Куманово 17
 • Битола 16
 • Кочани 12
 • Крушево 10
 • Струга 8
 • Штип и Богданци по 7
 • Крива Паланка 5
 • Кичево, Ресен и Валандово по 4
 • Тетово и Виница по 3
 • Струмица, Делчево, Демир Капија и Пехчево по 2
 • Свети Николе, Радовиш, Пробиштип, Кратово, Македонска Каменица и Дојран по 1
податоци

Починати се 9 лица, по 3 пациенти од Скопје (85г, 80г, 69г), 2 пациенти од Куманово (81г, 74г) и по 1 пациент од Прилеп (75г), Велес (73г), Крива Паланка (73г) и Валандово (71г). Осум пациенти се починати во болнички услови, додека еден пациент е починат во домашни услови.

Регистрирани се 1.753 оздравени пациенти од:

 • Скопје 750
 • Делчево 120
 • Охрид 97
 • Кавадарци 85
 • Тетово 80
 • Велес 74
 • Струмица 64
 • Гостивар 57
 • Прилеп 51
 • Битола 42
 • Куманово и Кичево по 38
 • Струга 35
 • Штип 25
 • Гевгелија, Ресен и Дебар по 22
 • Крушево 19
 • Неготино, Кочани и Демир Капија по 15
 • Радовиш 14
 • Крива Паланка 12
 • Виница и Свети Николе по 8
 • Богданци 6
 • Македонски Брод 4
 • Кратово 3
 • Валандово, Пехчево, Пробиштип, Македонска Каменица и Берово по 2
 • Дојран и Демир Хисар по 1

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 105.269, бројката на оздравени пациенти е 93.942, на починати е 3.165, а бројот на активни случаи изнесува 8.162.

Анкета

Анкета
Кога би можеле да изберете со која вакцина за заштита од КОВИД-19 да се вакцинирате, дали тоа би влијаело на вашата одлука за имунизација?
 • 36%
 • 11%
 • 53%
Се испраќа...

(Вкупно: 6787 гласа)

Цитат

Животот секогаш ти нуди втора шанса. Таа се нарекува УТРЕ.

Дилан Томас

Виц

Женскиот проблем „немам што да облечам“ е во изумирање во време на пандемија.

Сега се појави „имам што да облечам, но нема каде да го носам“.