Нови податоци: 428 новозаразени и 10 починати од коронавирус во Македонија
Почетна » Новости » Актуелно » Нови податоци: 428 новозаразени и 10 починати од коронавирус во Македонија

Нови податоци: 428 новозаразени и 10 починати од коронавирус во Македонија

Министерството за здравство објави дека во изминатото деноноќие направени се 1.853 тестирања, а има 428 новоинфицирани со новиот коронавирус SARS-CoV-2.

Според местото на живеење, новозаболените со КОВИД-19 се од:

 • Скопје 200
 • Куманово 16
 • Дебар 2
 • Штип 9
 • Прилеп 29
 • Тетово 30
 • Струга 2
 • Велес 6
 • Битола 14
 • Охрид 4
 • Кавадарци 17
 • Гостивар 5
 • Гевгелија 15
 • Струмица 11
 • Крива Паланка 1
 • Радовиш 6
 • Кочани 12
 • Пробиштип 1
 • Македонски Брод 2
 • Пехчево 1
 • Берово 5
 • Валандово 2
 • Виница 3
 • Делчево 4
 • Кратово 2
 • Свети Николе 3
 • Кичево 11
 • Ресен 10
 • Неготино 5
Коронавирус податоци

Починати се 10 лица, двајца пациенти од Скопје (60 и 66г), еден од Куманово (64г), двајца пациенти од Прилеп (57 и 87г) двајца од Тетово (75 и 53г), еден од Струга (55г), еден од Струмица (83г) и еден пациент од Крива Паланка (80г). Од нив 1 пациент е починат вонболнички услови, останатите 9 се починати во болница.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 128 оздравени пациенти од:

 • Скопје 57
 • Куманово 11
 • Штип 6
 • Прилеп 8
 • Тетово 8
 • Струга 2
 • Велес 2
 • Битола 2
 • Охрид 2
 • Гостивар 2
 • Струмица 7
 • Крива Паланка 1
 • Радовиш 6
 • Кочани 8
 • Валандово 1
 • Кичево 5
 • Направените 1853 теста се преку: ИЈЗ-644, ЦЈЗ Скопје-101, Авицена-456, Биотек-202, МАНУ-0, Жан Митрев (Филип Втори)-85, Систина со PCR метода-142, лабораторија Лаор–101, Судска медицина-2, ЦЈЗ Битола-74, Инфективна клиника-2, ГАК-7, Синлаб-37, лаборатории од странство-0.

  На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 7 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 100 пациенти. На кислородна поддршка се 62 пациенти, нема пациенти на механичка вентилација.

  Во болницата во Козле хоспитализирани се 6 деца и 6 мајки позитивни на КОВИД-19, 1 дете и 2 мајки суспектни на вирусот.

  Во ГОБ „8 Септември“ има 8 приеми, а вкупно хоспитализирани се 45 пациенти. На респиратор се 2 пациенти.

  Во болницата во Битола се хоспитализирани 36, а во болницата во Штип се 56 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица, Струга и Кочани се хоспитализирани 223, позитивни и сомнителни на КОВИД-19.

  Досега во земјата се направени вкупно 221.011 тестирања на КОВИД-19.

  Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 23.628, бројката на оздравени пациенти е 17.239, на починати е 834, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 5.555.

  Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје):

  • Чаир 118
  • Гази Баба 282
  • Аеродром 531
  • Карпош 437
  • Центар 448
  • Кисела Вода 312
  • Ѓорче Петров 208
  • Бутел 107
  • Шуто Оризари 15
  • Студеничани 4
  • Сарај 16
  • Арачиново 7
  • Илинден 36
  • Сопиште 20
  • Чучер Сандево 8
  • Петровец 16
  • Зелениково 8
  • Странец 12
  • Нераспределен 70

  Анкета

  Анкета
  Каде планирате да одите на одмор летово?
  • 40%
  • 14%
  • 25%
  • 21%
  Се испраќа...

  (Вкупно: 9806 гласа)

  Цитат

  Некои од најдобрите спомени се создадени во апостолки.

  Кели Елмор

  Виц

  Крем со колкав фактор?

  - Со 20.

  Доволно ќе ви е?

  - Ако згрешам, нека изгорам.