Нови податоци: 40 новозаболени, 11 оздравени и 1 смртен случај од коронавирус во Македонија
Почетна » Новости » Актуелно » Нови податоци: 40 новозаболени, 11 оздравени и 1 смртен случај од коронавирус во Македонија

Нови податоци: 40 новозаболени, 11 оздравени и 1 смртен случај од коронавирус во Македонија

Министерството за здравство ги објави најновите податоци за ситуацијата со коронавирусот во нашата држава.

Во изминатото деноноќие, направени се 549 тестови, а потврдени се 40 нови случаи на КОВИД-19 кај нас. Новозаболените по градови се од: Скопје (26), Куманово (1), Прилеп (1), Тетово (10), Велес (1) и Битола (1).

Потврдени се уште 11 оздравени пациенти.

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни во Скопје почина 56-годишен пациент од Прилеп, лекуван на клиниката од 12 мај.

коронавирус

Вкупната бројка на дијагностицирани со КОВИД-19 во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 1.898, бројката на оздравени пациенти е 1.378, на починати е 111, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 409. Последната дистрибуција по градови е:

 • Скопје – 673, активни 169
 • Куманово – 419, активни 23
 • Дебар – 51, активни 0
 • Штип – 38, активни 3
 • Прилеп –204, активни 55
 • Тетово – 161, активни 73
 • Струга – 71, активни 5
 • Велес – 127, активни 52
 • Битола –28, активни 9
 • Охрид –21, активни 6
 • Кавадарци – 5, активни 0
 • Гостивар –21, активни 4
 • Гевгелија – 4, активни 0
 • Струмица – 3, активни 1
 • Крива Паланка – 6, активни 1
 • Радовиш – 4, активни 0
 • Крушево – 3, активни 0
 • Кочани – 31, активни 1
 • Пробиштип – 2, активни 0
 • Кичево – 2, активни 0
 • Неготино – 9, активни 2 (7 заболени лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)
 • Демир Хисар – 1, активни 0
 • Македонски Брод – 2, активни 0
 • Пехчево – 3, активни 1
 • Делчево – 1, активни 0
 • Валандово – 1, активни 0
 • Виница – 3, активни 1
 • Кратово – 2, активни 1
 • Берово – 1, активни 1
 • Свети Николе – 1, активни 1

Од вкупниот број направени тестови во изминатото деноноќие 209 теста се во рамките на скринингот. Денеска е потврден 1 позитивен случај - вработен во градинка во Скопје.

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во изминативе 24 часа примени се 7 нови пациенти, хоспитализирани се вкупно 49 пациенти. На кислородна поддршка се 19, на механичка вентилација се 2 пациенти.

Во ГОБ „8 септември“ примени се 12 нови, а вкупно хоспитализирани 25 пациенти. На респиратор се 3, a со потешка клиничка слика се уште 2 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 7, на домашно лекување се следат уште 3 пациенти. Во болницата во Штип се хоспитализирани 5 пациенти, нема пациенти кои се следат на домашно лекување. На ифективните одделенија во Тетово, Велес, Куманово и Прилеп се хоспитализирани 45 пациенти, позитивни и сомнителни на КОВИД-19.

Анкета

Анкета
Сметате ли дека е добра мерката за задолжително носење на заштитна опрема на лицето (маска, шал)?
 • 65%
 • 35%
Се испраќа...

(Вкупно: 6809 гласа)

Цитат

Можеш да ги исечеш сите цвеќиња, но не можеш да ја спречиш пролетта да дојде.

Пабло Неруда

Виц

Се качувам на вага по завршувањето на карантинот.

Вагата покажува: „Ве молам почитувајте социјално дистанцирање. Качувајте се еден по еден!“