Нови податоци: 396 новозаразени и 15 починати од коронавирус кај нас
Почетна » Новости » Актуелно » Нови податоци: 396 новозаразени и 15 починати од коронавирус кај нас

Нови податоци: 396 новозаразени и 15 починати од коронавирус кај нас

Министерството за здравство објави дека во изминатото деноноќие се направени 2.192 тестирања, а има 296 новоинфицирани со новиот коронавирус SARS-CoV-2.

Според местото на живеење, новозаболените со КОВИД-19 се од:

 • Скопје 198
 • Куманово 12
 • Штип 12
 • Прилеп 14
 • Тетово 18
 • Струга 9
 • Велес 13
 • Битола 14
 • Охрид 11
 • Кавадарци 13
 • Гостивар 7
 • Гевгелија 4
 • Струмица 13
 • Крива Паланка 3
 • Радовиш 4
 • Крушево 3
 • Кочани 6
 • Пробиштип 1
 • Демир Хисар 1
 • Пехчево 1
 • Делчево 10
 • Кратово 1
 • Свети Николе 3
 • Кичево 11
 • Ресен 8
 • Неготино 6
коронавирус податоци

Починати се 15 лица, четири пациенти од Скопје (82, 70, 85 и 75г), еден од Куманово (60г), еден од Велес (62г), еден од Охрид (61г), три пациенти од Кавадарци (77, 90 и 51г), три од Гостивар (73, 67 и 33г) и два од Виница (54 и 83г). Од нив двајца се починати вон, останатите во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 442 оздравени пациенти од:

 • Скопје 229
 • Куманово 17
 • Штип 7
 • Прилеп 39
 • Тетово 14
 • Велес 17
 • Битола 11
 • Кавадарци 28
 • Гостивар 13
 • Гевгелија 8
 • Струмица 6
 • Крива Паланка 9
 • Радовиш 4
 • Кочани 10
 • Демир Хисар 1
 • Македонски Брод 1
 • Пехчево 5
 • Берово 5
 • Валандово 2
 • Виница 3
 • Кратово 3
 • Кичево 5
 • Ресен 2
 • Неготино 3

Досега во земјата се направени вкупно 425.888 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 87.986, бројката на оздравени пациенти е 69.137, на починати е 2.672, а бројот на активни случаи изнесува 16.177.

Анкета

Анкета
Каков е вашиот став за вакцина против КОВИД-19?
 • 16%
 • 20%
 • 64%
Се испраќа...

(Вкупно: 11063 гласа)

Цитат

Некои од најдобрите спомени се создадени во апостолки.

Кели Елмор

Виц

Крем со колкав фактор?

- Со 20.

Доволно ќе ви е?

- Ако згрешам, нека изгорам.