Нови податоци: 166 новозаразени, 185 оздравени и 4 починати од коронавирус во Македонија
Почетна » Новости » Актуелно » Нови податоци: 166 новозаразени, 185 оздравени и 4 починати од коронавирус во Македонија

Нови податоци: 166 новозаразени, 185 оздравени и 4 починати од коронавирус во Македонија

Министерството за здравство објави дека во изминатото деноноќие направени се 1.419 тестирања, а се потврдени 166 новоинфицирани со новиот коронавирус SARS-CoV-2.

Според местото на живеење, новозаболените со КОВИД-19 се од:

 • Скопје – 47
 • Куманово – 17
 • Дебар – 1
 • Штип – 23
 • Тетово – 12
 • Струга – 7
 • Битола – 1
 • Охрид – 3
 • Кавадарци – 9
 • Гостивар – 15
 • Струмица – 1
 • Гевгелија – 1
 • Демир Хисар – 1
 • Македонски Брод – 10
 • Свети Николе – 2
 • Виница – 2
 • Кичево – 12
 • Неготино – 2
Податоци

Институтот за јавно здравје регистрира 185 оздравени пациенти од: Скопје (98), Куманово (17), Штип (25), Битола (8), Гостивар (15), Радовиш (2), Пробиштип (1), Свети Николе (12), Кичево (3), Ресен (4).

Починати се 4 лица, пациент од Скопје (77г.), пациент од Кичево (72г.), пациент од Штип (58г.) и пациент од Битола (70г.). Сите пациенти се починати во болнички услови.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 6 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 90 пациенти. На кислородна поддршка се 47 пациенти, 1 на механичка вентилација.

Во болницата во Козле се хоспитализирани 10 возрасни пациенти позитивни на КОВИД-19 и 3 деца позитивни, како и 5 пациенти суспектни на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ примени се 7 нови, вкупно хоспитализирани се 96 пациенти. На респираторна машина се 5 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 28, а во болницата во Штип се хоспитализирани 37 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и Струга се хоспитализирани 116 пациенти – позитивни и сомнителни на КОВИД-19.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје):

 • Чаир – 170
 • Аеродром – 156
 • Бутел – 87
 • Гази Баба – 139
 • Центар – 120
 • Карпош – 120
 • Сарај – 65
 • Кисела Вода – 149
 • Ѓорче Петров – 97
 • Студеничани – 48
 • Шуто Оризари – 111
 • Арачиново – 24
 • Илинден – 23
 • Петровец – 17
 • Чучер Сандево – 8
 • Сопиште – 21
 • Зелениково- 8
 • Странец – 6
 • Нераспределен- 3

Вкупната бројка на дијагностицирани со КОВИД-19 во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 11.054, бројката на оздравени пациенти е 6.882, на починати е 497, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3.675.

Во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

 • Скопје 4901, активни 1372
 • Куманово 1083, активни 263
 • Дебар 206, активни 118
 • Штип 859, активни 428
 • Прилеп 333, активни 53
 • Тетово 1057, активни 237
 • Струга 456, активни 202
 • Велес 225, активни 22
 • Битола 143, активни 64
 • Охрид 277, активни 89
 • Кавадарци 70, активни 53
 • Гостивар 465, активни 269
 • Гевгелија 23, активни 12 (7 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 3 на Богданци)
 • Струмица 37, активни 21
 • Крива Паланка 25, активни 11
 • Радовиш 29, активни 21
 • Крушево 16, активни 9
 • Кочани 104, активни 24
 • Пробиштип 53, активни 19
 • Демир Хисар 33, активни 27
 • Македонски Брод 36, активни 31
 • Пехчево 6, активни 0
 • Берово 5, активни 1
 • Валандово 6, активни 0
 • Виница 18, активни 14
 • Делчево 5, активни 4 (4 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
 • Кратово 14, активни 8
 • Свети Николе 224, активни 16
 • Кичево 172, активни 105
 • Ресен 146, активни 26
 • Неготино 27, активни 7 (*10 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Анкета

Анкета
Кога би можеле да изберете со која вакцина за заштита од КОВИД-19 да се вакцинирате, дали тоа би влијаело на вашата одлука за имунизација?
 • 36%
 • 12%
 • 51%
Се испраќа...

(Вкупно: 8184 гласа)

Цитат

Животот секогаш ти нуди втора шанса. Таа се нарекува УТРЕ.

Дилан Томас

Виц

Женскиот проблем „немам што да облечам“ е во изумирање во време на пандемија.

Сега се појави „имам што да облечам, но нема каде да го носам“.