Нови податоци: 162 новозаразени, 109 оздравени и 4 починати од коронавирус кај нас
Почетна » Новости » Актуелно » Нови податоци: 162 новозаразени, 109 оздравени и 4 починати од коронавирус кај нас

Нови податоци: 162 новозаразени, 109 оздравени и 4 починати од коронавирус кај нас

Министерството за здравство објави дека во изминатото деноноќие направени се 1.350 тестирања, а има 162 новоинфицирани со новиот коронавирус SARS-CoV-2.

Според местото на живеење, новозаболените со КОВИД-19 се од:

 • Скопје 75
 • Куманово 14
 • Дебар 1
 • Штип 5
 • Прилеп 5
 • Тетово 13
 • Струга 1
 • Велес 2
 • Битола 5
 • Охрид 2
 • Кавадарци 2
 • Гевгелија 3
 • Струмица 10
 • Крива Паланка 3
 • Радовиш 4
 • Кочани 12
 • Пробиштип 1
 • Валандово 1
 • Виница 2
 • Свети Николе 1
Коронавирус податоци

Починати се 4 лица, тројца пациенти од Скопје (55, 80 и 81г) и еден од Штип (81г).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 109 оздравени пациенти од:

 • Скопје 24
 • Куманово 10
 • Штип 4
 • Прилеп 11
 • Тетово 10
 • Струга 9
 • Велес 1
 • Битола 1
 • Охрид 9
 • Кавадарци 2
 • Гостивар 3
 • Гевгелија 2
 • Струмица 3
 • Крива Паланка 1
 • Кочани 13
 • Берово 2
 • Валандово 2
 • Свети Николе 2

Досега во земјата се направени вкупно 190.127 тестирања на КОВИД-19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 18.138, бројката на оздравени пациенти е 15.068, на починати е 743, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2.327.

Анкета

Анкета
Каде планирате да одите на одмор летово?
 • 40%
 • 14%
 • 25%
 • 21%
Се испраќа...

(Вкупно: 9808 гласа)

Цитат

Некои од најдобрите спомени се создадени во апостолки.

Кели Елмор

Виц

Крем со колкав фактор?

- Со 20.

Доволно ќе ви е?

- Ако згрешам, нека изгорам.