Нови податоци: 144 новозаразени, а 8 починати од коронавирус кај нас
Почетна » Новости » Актуелно » Нови податоци: 144 новозаразени, а 8 починати од коронавирус кај нас

Нови податоци: 144 новозаразени, а 8 починати од коронавирус кај нас

Министерството за здравство објави дека во изминатото деноноќие направени се 1.545 тестирања, а има 144 новоинфицирани со новиот коронавирус SARS-CoV-2.

Според местото на живеење, новозаболените со КОВИД-19 се од:

 • Скопје 27
 • Куманово 11
 • Дебар 3
 • Штип 5
 • Прилеп 13
 • Тетово 13
 • Велес 4
 • Битола 5
 • Охрид 2
 • Кавадарци 1
 • Гостивар 8
 • Гевгелија 2
 • Струмица 15
 • Крива Паланка 1
 • Радовиш 8
 • Крушево 2
 • Кочани 13
 • Македонски Брод 1
 • Берово 2
 • Виница 1
 • Делчево 3
 • Кичево 2
 • Ресен 2
Коронавирус податоци

Починати се 8 лица, еден пациент од Куманово (48г), еден од Штип (65г), двајца пациенти од Прилеп (62 и 83г), еден од Тетово (69г), еден од Струмица (39г), еден од Виница (63г) и еден пациент од Кичево (56г).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 97 оздравени пациенти од:

 • Скопје 22
 • Куманово 33
 • Штип 2
 • Прилеп 7
 • Тетово 2
 • Струга 1
 • Битола 4
 • Гостивар 1
 • Гевгелија 1
 • Струмица 1
 • Крива Паланка 3
 • Радовиш 1
 • Крушево 1
 • Кочани 4
 • Македонски Брод 1
 • Берово 2
 • Виница 1
 • Делчево 5
 • Свети Николе 2
 • Кичево 3

Досега во земјата се направени вкупно 172.700 тестирања на КОВИД-19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 16.417, бројката на оздравени пациенти е 13.732, на починати е 683, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2.002.

Анкета

Анкета
Каде планирате да одите на одмор летово?
 • 40%
 • 14%
 • 25%
 • 21%
Се испраќа...

(Вкупно: 9808 гласа)

Цитат

Некои од најдобрите спомени се создадени во апостолки.

Кели Елмор

Виц

Крем со колкав фактор?

- Со 20.

Доволно ќе ви е?

- Ако згрешам, нека изгорам.