Нови податоци: 141 новозаразен, 175 оздравени и 2 смртни случаи од коронавирус во Македонија
Почетна » Новости » Актуелно » Нови податоци: 141 новозаразен, 175 оздравени и 2 смртни случаи од коронавирус во Македонија

Нови податоци: 141 новозаразен, 175 оздравени и 2 смртни случаи од коронавирус во Македонија

Министерството за здравство објави дека во изминатото деноноќие направени се 1.848 тестирања, а има 141 новоинфициран со новиот коронавирус SARS-CoV-2.

Според местото на живеење, новозаболените со КОВИД-19 се од:

 • Скопје – 48
 • Куманово – 21
 • Дебар – 2
 • Штип – 15
 • Прилеп – 1
 • Струга – 1
 • Битола – 7
 • Кавадарци – 9
 • Гостивар – 4
 • Гевгелија – 1
 • Струмица – 4
 • Кочани – 4
 • Пробиштип – 2
 • Демир Хисар – 1
 • Македонски Брод – 4
 • Берово – 1
 • Виница – 7
 • Свети Николе – 3
 • Кичево – 5
 • Неготино – 1
Податоци

Институтот за јавно здравје регистрира 175 оздравени пациенти од: Скопје-37, Куманово-27, Штип-56, Прилеп-3, Тетово-5, Битола-1, Кавадарци-4, Гостивар-14, Гевгелија-5, Радовиш-2, Демир Хисар-1, Македонски Брод-1, Свети Николе-11, Кичево-7, Ресен-1.

Починати се два пациенти, пациент од Скопје (88г.) во болнички услови и пациентка од Кичево (80г.) вонболнички.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 8 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 76 пациенти. На кислородна поддршка се 27 пациенти, нема на механичка вентилација.

Во болницата во Козле се хоспитализирани 16 возрасни пациенти позитивни на ковид-19 и 5 деца позитивни на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ примени се 11 нови, вкупно хоспитализирани се 69 пациенти. На респираторна машина се 6 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 23, а во болницата во Штип се хоспитализирани 45 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и Струга се хоспитализирани 133 пациенти – позитивни и сомнителни на ковид-19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 12.357, бројката на оздравени пациенти е 8.662, на починати е 532, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3.163.

Според завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

 • Скопје 5287, активни 1067
 • Куманово 1214, активни 258
 • Дебар 223, активни 124
 • Штип 1017, активни 301
 • Прилеп 348, активни 33
 • Тетово 1103, активни 168
 • Струга 494, активни 160
 • Велес 238, активни 25
 • Битола 178, активни 77
 • Охрид 303, активни 76
 • Кавадарци 143, активни 107
 • Гостивар 610, активни 294
 • Гевгелија 27, активни 11 (7 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 4 на Богданци)
 • Струмица 47, активни 31
 • Крива Паланка 28, активни 14
 • Радовиш 36, активни 9
 • Крушево 16, активни 3
 • Кочани 124, активни 3
 • Пробиштип 66, активни 20
 • Демир Хисар 50, активни 31
 • Македонски Брод 61, активни 47
 • Пехчево 6, активни 0
 • Берово 11, активни 7
 • Валандово 7, активни 1
 • Виница 42, активни 38
 • Делчево 6, активни 1 (4 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
 • Кратово 15, активни 3
 • Свети Николе 253, активни 78
 • Кичево 225, активни 125
 • Ресен 146, активни 10
 • Неготино 33, активни 12 (*10 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Анкета

Анкета
Каде планирате да одите на одмор летово?
 • 41%
 • 14%
 • 25%
 • 20%
Се испраќа...

(Вкупно: 8655 гласа)

Цитат

Некои од најдобрите спомени се создадени во апостолки.

Кели Елмор

Виц

Крем со колкав фактор?

- Со 20.

Доволно ќе ви е?

- Ако згрешам, нека изгорам.