Нови податоци: 120 новозаразени, 123 оздравени и 4 починати од коронавирус во Македонија
Почетна » Новости » Актуелно » Нови податоци: 120 новозаразени, 123 оздравени и 4 починати од коронавирус во Македонија

Нови податоци: 120 новозаразени, 123 оздравени и 4 починати од коронавирус во Македонија

Министерството за здравство извести дека во изминатите 24 часа направени се 954 тестирања, а регистрирани се 120 новозаболени со КОВИД-19.

Според местото на живеење, новозаразените со коронавирусот се од:

 • Скопје - 64
 • Куманово - 4
 • Дебар - 4
 • Штип - 2
 • Прилеп - 2
 • Тетово - 14
 • Струга - 5
 • Битола - 3
 • Охрид - 7
 • Гостивар - 2
 • Македонски Брод - 1
 • Свети Николе - 2
 • Кичево - 5
 • Ресен - 5
Податоци

Институтот за јавно здравје регистрира 123 оздравени пациенти од: Скопје (17), Куманово (92), Штип (2), Прилеп (1), Тетово (4), Велес (1), Кичево (1) и Ресен (5).

Во ГОБ „8 септември“ починати се 4 лица од Скопје на возраст од 51, 56, 58 и 67 години.

Вкупната бројка на дијагностицирани со КОВИД-19 во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 6.454, бројката на оздравени пациенти е 2.598, на починати е 306, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3.550.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 6 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 91 пациенти. На кислородна поддршка се 44 пациенти, нема пациенти на механичка вентилација.

Во болницата во Козле се хоспитализирани 24 возрасни пациенти позитивни на КОВИД-19, две деца позитивни и пет со симптоми на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ примени се 8 нови, вкупно хоспитализирани се 131 пациенти. На респираторна машина се 10 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 38, а во болницата во Штип се хоспитализирани 35 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово и Прилеп се хоспитализирани 85 пациенти – позитивни и сомнителни на КОВИД-19.

Анкета

Анкета
Каде планирате да одите на одмор летово?
 • 41%
 • 14%
 • 25%
 • 19%
Се испраќа...

(Вкупно: 6377 гласа)

Цитат

Некои од најдобрите спомени се создадени во апостолки.

Кели Елмор

Виц

Крем со колкав фактор?

- Со 20.

Доволно ќе ви е?

- Ако згрешам, нека изгорам.