Нови податоци: 119 новозаразени, 89 оздравени и 4 починати од коронавирус во Македонија
Почетна » Новости » Актуелно » Нови податоци: 119 новозаразени, 89 оздравени и 4 починати од коронавирус во Македонија

Нови податоци: 119 новозаразени, 89 оздравени и 4 починати од коронавирус во Македонија

Министерството за здравство извести дека во изминатото деноноќие направени се 1.325 тестирања, а се потврдени 119 новоинфицирани со новиот коронавирус SARS-CoV-2.

Според местото на живеење, новозаболените со КОВИД-19 се од:

 • Скопје – 35
 • Куманово – 15
 • Штип – 17
 • Прилеп – 3
 • Тетово – 4
 • Струга – 3
 • Велес – 3
 • Битола – 8
 • Охрид – 3
 • Кавадарци – 2
 • Гостивар – 8
 • Крива Паланка – 1
 • Кочани – 1
 • Демир Хисар – 5
 • Берово – 1
 • Свети Николе – 1
 • Кичево – 8
 • Ресен – 1
Податоци

Институтот за јавно здравје регистрира 89 оздравени пациенти од: Скопје (22), Куманово (10), Штип (12), Тетово (26), Струга (1), Велес (1), Битола (4), Пробиштип (2), Демир Хисар (1), Кратово (1), Св.Николе (2), Кичево (3), Ресен (4).

Починати се 4 лица, три пациенти од Скопје (65, 66 и 73 години) и пациент од Гостивар (72г.). Сите пациенти се починати во болнички услови.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 3 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 81 пациент. На кислородна поддршка се 40 пациенти, нема пациенти на респираторна машина.

Во болницата во Козле се хоспитализирани 10 возрасни пациенти позитивни на КОВИД-19 и 2 деца позитивни на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ примени се 10 нови, вкупно хоспитализирани се 100 пациенти. На респираторна машина се 5 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 32, а во болницата во Штип се хоспитализирани 44 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и Струга се хоспитализирани 118 пациенти – позитивни и сомнителни на КОВИД-19.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје):

 • Чаир – 256
 • Аеродром – 191
 • Бутел – 127
 • Гази Баба – 177
 • Центар – 152
 • Карпош – 164
 • Сарај – 103
 • Кисела Вода – 175
 • Ѓорче Петров – 122
 • Студеничани – 82
 • Шуто Оризари – 130
 • Арачиново – 36
 • Илинден – 26
 • Петровец – 19
 • Чучер Сандево – 12
 • Сопиште – 24
 • Зелениково- 7
 • Странец – 7
 • Нераспределен- 4

Вкупната бројка на дијагностицирани со КОВИД-19 во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 10.617, бројката на оздравени пациенти е 6.020, на починати е 480, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 4.117.

Во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

 • Скопје 4779, активни 1814
 • Куманово 1038, активни 296
 • Дебар 193, активни 123
 • Штип 809, активни 441
 • Прилеп 330, активни 57
 • Тетово 1027, активни 228
 • Струга 440, активни 190
 • Велес 216, активни 18
 • Битола 135, активни 70
 • Охрид 272, активни 87
 • Кавадарци 55, активни 38
 • Гостивар 424, активни 258
 • Гевгелија 22, активни 11 (7 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 3 на Богданци)
 • Струмица 35, активни 23
 • Крива Паланка 24, активни 10
 • Радовиш 29, активни 23
 • Крушево 15, активни 9
 • Кочани 98, активни 25
 • Пробиштип 50, активни 26
 • Демир Хисар 31, активни 27
 • Македонски Брод 19, активни 15
 • Пехчево 6, активни 0
 • Берово 5, активни 2
 • Валандово 6, активни 0
 • Виница 8, активни 4
 • Делчево 5, активни 4 (4 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
 • Кратово 13, активни 7
 • Свети Николе 221, активни 179
 • Кичево 142, активни 94
 • Ресен 145, активни 33
 • Неготино 25, активни 5 (*10 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Анкета

Анкета
Каде планирате да одите на одмор летово?
 • 41%
 • 14%
 • 25%
 • 19%
Се испраќа...

(Вкупно: 6376 гласа)

Цитат

Некои од најдобрите спомени се создадени во апостолки.

Кели Елмор

Виц

Крем со колкав фактор?

- Со 20.

Доволно ќе ви е?

- Ако згрешам, нека изгорам.