Нови податоци: 115 новоинфицирани, 40 оздравени и 7 починати од коронавирус
Почетна » Новости » Актуелно » Нови податоци: 115 новоинфицирани, 40 оздравени и 7 починати од коронавирус

Нови податоци: 115 новоинфицирани, 40 оздравени и 7 починати од коронавирус

Министерството за здравство соопшти дека во изминатото деноноќие се направени 1.032 тестирања, а се потврдени 115 новоинфицирани со новиот коронавирус SARS-CoV-2.

Според местото на живеење, новозаболените со КОВИД-19 се од:

 • Скопје - 53
 • Куманово - 4
 • Дебар - 6
 • Штип - 3
 • Прилеп - 6
 • Тетово - 8
 • Струга - 13
 • Велес - 1
 • Охрид - 8
 • Гостивар - 5
 • Пробиштип - 1
 • Свети Николе - 1
 • Кичево - 4
 • Ресен - 2
Податоци

Институтот за јавно здравје регистрира 40 оздравени лица од: Скопје (26), Велес (2), Гостивар (3), Кичево (3), Ресен (6).

Починати се 7 лица, пет пациенти од Скопје, еден од Тетово и еден пациент од Крушево.

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби починаа двајца пациенти на возраст од 50 и 70 години.

Во ГОБ „8 септември“ починаа пет пациенти на возраст од 56, 62, 64, 65 и 82 години.

Вкупната бројка на дијагностицирани со КОВИД-19 во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 7.046, бројката на оздравени пациенти е 3.027, на починати е 341, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3.678.

Податоци

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 6 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 88 пациенти. На кислородна поддршка се 54 пациенти, нема пациенти на механичка вентилација.

Во болницата во Козле се хоспитализирани 30 возрасни пациенти позитивни на ковид-19 и 4 деца позитивни и суспектни на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ примени се 12 нови, вкупно хоспитализирани се 123 пациенти. На респираторна машина се 5 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 41, а во болницата во Штип се хоспитализирани 45 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп и Гостивар се хоспитализирани 92 пациенти – позитивни и сомнителни на КОВИД-19.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје):

 • Чаир – 415
 • Аеродром – 159
 • Бутел – 173
 • Гази Баба – 207
 • Центар – 150
 • Карпош – 167
 • Сарај – 154
 • Кисела Вода – 118
 • Ѓорче Петров – 116
 • Студеничани – 115
 • Шуто Оризари – 93
 • Арачиново – 51
 • Илинден – 33
 • Петровец – 16
 • Чучер Сандево – 18
 • Сопиште – 13
 • Зелениково-7
 • Странец – 2

Анкета

Анкета
Каде планирате да одите на одмор летово?
 • 41%
 • 14%
 • 25%
 • 20%
Се испраќа...

(Вкупно: 6367 гласа)

Цитат

Некои од најдобрите спомени се создадени во апостолки.

Кели Елмор

Виц

Крем со колкав фактор?

- Со 20.

Доволно ќе ви е?

- Ако згрешам, нека изгорам.