Нови податоци: 1.272 новозаболени и 33 починати од коронавирус кај нас
Почетна » Новости » Актуелно » Нови податоци: 1.272 новозаболени и 33 починати од коронавирус кај нас

Нови податоци: 1.272 новозаболени и 33 починати од коронавирус кај нас

Министерството за здравство објави дека во изминатото деноноќие направени се 3.948 тестирања, а има 1.272 новоинфицирани со новиот коронавирус SARS-CoV-2.

Според местото на живеење, новозаболените со КОВИД-19 се од:

 • Скопје 619
 • Битола 75
 • Прилеп 65
 • Куманово 61
 • Тетово 50
 • Кавадарци 40
 • Велес 39
 • Охрид 34
 • Штип 32
 • Струмица и Струга по 23
 • Кочани 22
 • Кичево и Берово по 21
 • Гостивар 19
 • Неготино 18
 • Крива Паланка 17
 • Гевгелија 15
 • Валандово 11
 • Ресен 10
 • Радовиш 9
 • Свети Николе, Пробиштип и Виница по 8
 • Делчево 5
 • Демир Капија, Кратово и Пехчево по 4
 • Богданци, Демир Хисар и Македонска Каменица по 2
 • Крушево 1
коронавирус

Пријавени се вкупно 33 починати лица: 12 од Скопје (34г, 45г, 59г, 62г, 65г, 72г, 73г, 75г, 78г, 79г, 80г и 84г), по 2 пациенти од Прилеп (65г и 85г), Куманово (68г и 69г), Тетово (68г и 74г), Велес (68г и 78г), Охрид (49г и 83г), Кичево (73г и 80г) и Виница (59г и 84г), а по еден пациент е пријавен од Кавадарци (79г), Битола (41г), Струмица (49г), Неготино (61г), Крива Паланка (84г), Валандово (83г) и Крушево (85г).

Регистрирани се 868 оздравени пациенти од:

 • Скопје 421
 • Охрид 55
 • Куманово 50
 • Прилеп 46
 • Велес 35
 • Кавадарци 27
 • Неготино и Гевгелија по 25
 • Штип и Струмица по 20
 • Битола 19
 • Гостивар 17
 • Тетово и Струга по 16
 • Кичево 14
 • Кочани и Радовиш по 12
 • Берово 7
 • Кратово 5
 • Крива Паланка и Крушево по 4
 • Ресен и Пробиштип по 3
 • Валандово, Свети Николе, Виница, Делчево и Богданци по 2
 • Демир Капија и Македонска Каменица по 1

Досега во земјата се направени вкупно 620.810 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 128.511, бројката на оздравени пациенти е 106.392, на починати е 3.749, а бројот на активни случаи изнесува 18.370.

Анкета

Анкета
Кога би можеле да изберете со која вакцина за заштита од КОВИД-19 да се вакцинирате, дали тоа би влијаело на вашата одлука за имунизација?
 • 36%
 • 11%
 • 53%
Се испраќа...

(Вкупно: 6787 гласа)

Цитат

Животот секогаш ти нуди втора шанса. Таа се нарекува УТРЕ.

Дилан Томас

Виц

Женскиот проблем „немам што да облечам“ е во изумирање во време на пандемија.

Сега се појави „имам што да облечам, но нема каде да го носам“.