Нови податоци: 1.069 новозаразени, 29 починати и 1.242 оздравени од коронавирус во Македонија
Почетна » Новости » Актуелно » Нови податоци: 1.069 новозаразени, 29 починати и 1.242 оздравени од коронавирус во Македонија

Нови податоци: 1.069 новозаразени, 29 починати и 1.242 оздравени од коронавирус во Македонија

Министерството за здравство објави дека во изминатото деноноќие направени се 3.012 тестирања, а има 1.069 новоинфицирани со новиот коронавирус SARS-CoV-2.

Според местото на живеење, новозаболените со КОВИД-19 се од:

 • Скопје 489
 • Куманово 60
 • Дебар 3
 • Штип 42
 • Прилеп 81
 • Тетово 36
 • Струга 36
 • Велес 36
 • Битола 37
 • Охрид 41
 • Кавадарци 37
 • Гостивар 42
 • Гевгелија 9
 • Струмица 30
 • Крива Паланка 13
 • Радовиш 4
 • Крушево 2
 • Кочани 10
 • Пробиштип 1
 • Демир Хисар 2
 • Македонски Брод 2
 • Берово 3
 • Валандово 3
 • Виница 2
 • Делчево 7
 • Кратово 1
 • Свети Николе 6
 • Кичево 10
 • Ресен 3
 • Неготино 18
коронавирус

Починати се 29 лица, седум пациенти од Скопје (82, 67, 78, 83, 70, 66 и 56г), тројца од Куманово (63, 78 и 62г), четири од Прилеп (73, 65, 76 и 59г), еден пациент од Тетово (62г), двајца од Битола (66 и 85г), еден од Кавадарци (76г), четири пациенти од Гостивар (69, 69, 70 и 58г), тројца од Гевгелија (73, 75 и 71г), двајца од Струмица (63 и 77г), еден пациент од Радовиш (67г) и еден од Неготино (60г). Пациентите се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 1.242 оздравени пациенти од:

 • Скопје 326
 • Куманово 111
 • Штип 36
 • Прилеп 69
 • Тетово 67
 • Струга 50
 • Велес 51
 • Битола 78
 • Охрид 55
 • Кавадарци 27
 • Гостивар 98
 • Гевгелија 15
 • Струмица 65
 • Радовиш 4
 • Крушево 3
 • Кочани 33
 • Пробиштип 5
 • Демир Хисар 13
 • Македонски Брод 3
 • Пехчево 2
 • Берово 3
 • Валандово 7
 • Виница 14
 • Кратово 3
 • Свети Николе 10
 • Кичево 68
 • Ресен 12
 • Неготино 14

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 62.945, бројката на оздравени пациенти е 40.188, на починати е 1.792, а бројот на активни случаи изнесува 20.965.

Од вчера се евидентираат два контролни теста, а според досега завршените епидемиолошки анализи, во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

 • Скопје 27464, активни 10151
 • Куманово 3806, активни 896
 • Дебар 465, активни 100
 • Штип 2717, активни 535
 • Прилеп 3091, активни 1008
 • Тетово 3859, активни 910
 • Струга 1483, активни 440
 • Велес 2028, активни 678
 • Битола 2112, активни 882
 • Охрид 1638, активни 604
 • Кавадарци 1292, активни 491
 • Гостивар 2599, активни 922
 • Гевгелија 754, активни 232 (58 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 132 на Богданци и 12 се странски државјани)
 • Струмица 1741, активни 564
 • Крива Паланка 444, активни 136
 • Радовиш 442, активни 121
 • Крушево 132, активни 70
 • Кочани 1249, активни 237
 • Пробиштип 365, активни 87
 • Демир Хисар 202, активни 77
 • Македонски Брод 173, активни 48
 • Пехчево 100, активни 20
 • Берово 367, активни 88
 • Валандово 221, активни 66
 • Виница 378, активни 148
 • Делчево 462, активни 202 (135 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
 • Кратово 154, активни 50
 • Свети Николе 848, активни 230
 • Кичево 1287, активни 472
 • Ресен 464, активни 184
 • Неготино 608, активни 316 (79 лице од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Анкета

Анкета
Каков е вашиот став за вакцина против КОВИД-19?
 • 16%
 • 20%
 • 64%
Се испраќа...

(Вкупно: 10478 гласа)

Цитат

Некои од најдобрите спомени се создадени во апостолки.

Кели Елмор

Виц

Крем со колкав фактор?

- Со 20.

Доволно ќе ви е?

- Ако згрешам, нека изгорам.