Нови податоци: Со 3.816 тестирања е потврден 721 нов случај на коронавирус
Почетна » Новости » Актуелно » Нови податоци: Со 3.816 тестирања е потврден 721 нов случај на коронавирус

Нови податоци: Со 3.816 тестирања е потврден 721 нов случај на коронавирус

Министерството за здравство објави дека во изминатото деноноќие се направени 3.816 тестирања, а има 721 новоинфициран со новиот коронавирус SARS-CoV-2.

Според местото на живеење, новозаболените со КОВИД-19 се од:

 • Скопје 334
 • Прилеп 56
 • Кавадарци 52
 • Неготино 34
 • Велес 26
 • Охрид 24
 • Битола 23
 • Куманово 22
 • Тетово 18
 • Струмица 16
 • Гевгелија 15
 • Крива Паланка 14
 • Гостивар 13
 • Струга 10
 • Богданци 9
 • Кичево и Делчево – по 8
 • Крушево 7
 • Штип 6
 • Кочани и Ресен - по 5
 • Свети Николе 3
 • Дебар, Пробиштип, Виница, Валандово и Кратово – по 2
 • Берово, Демир Хисар и Пехчево – по 1
податоци

Пријавени се вкупно 7 починати лица. Починати се по 2 пациенти од Скопје (68г, 81г) и по еден пациент од Тетово (49г), Прилеп (73г), Струмица (76г), Кочани (72г) и Делчево (43г). Од пријавените смртни случаи сите се починати во болнички услови.

Регистрирани се 171 оздравени пациенти од:

 • Скопје 71
 • Кавадарци 20
 • Прилеп 18
 • Куманово 14
 • Тетово 12
 • Велес 6
 • Кочани 5
 • Гевгелија и Битола – по 4
 • Штип, Струмица и Неготино – по 3
 • Гостивар и Кратово – по 2
 • Ресен, Охрид, Делчево и Валандово – по 1

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 102.482, бројката на оздравени пациенти е 91.066, на починати е 3.126, а бројот на активни случаи изнесува 8.290.

Анкета

Анкета
Кога би можеле да изберете со која вакцина за заштита од КОВИД-19 да се вакцинирате, дали тоа би влијаело на вашата одлука за имунизација?
 • 36%
 • 11%
 • 53%
Се испраќа...

(Вкупно: 6790 гласа)

Цитат

Животот секогаш ти нуди втора шанса. Таа се нарекува УТРЕ.

Дилан Томас

Виц

Женскиот проблем „немам што да облечам“ е во изумирање во време на пандемија.

Сега се појави „имам што да облечам, но нема каде да го носам“.