Нови податоци: Од 737 теста дури 247 позитивни, а има и 15 нови смртни случаи од коронавирус
Почетна » Новости » Актуелно » Нови податоци: Од 737 теста дури 247 позитивни, а има и 15 нови смртни случаи од коронавирус

Нови податоци: Од 737 теста дури 247 позитивни, а има и 15 нови смртни случаи од коронавирус

Министерството за здравство објави дека во изминатото деноноќие направени се 737 тестирања, а има 247 новоинфицирани со новиот коронавирус SARS-CoV-2.

Според местото на живеење, новозаболените со КОВИД-19 се од:

 • Скопје 116
 • Куманово 4
 • Штип 12
 • Прилеп 23
 • Тетово 10
 • Струга 12
 • Велес 7
 • Битола 8
 • Охрид 14
 • Кавадарци 2
 • Гостивар 10
 • Струмица 6
 • Крива Паланка 3
 • Радовиш 2
 • Кочани 3
 • Пробиштип 5
 • Демир Хисар 1
 • Македонски Брод 1
 • Кичево 6
 • Ресен 2
коронавирус

Починати се 15 лица, двајца пациенти од Скопје (73 и 78г), еден од Куманово (68г), тројца пациенти од Тетово (60, 70 и 77г), двајца од Струга (73 и 75г), еден од Велес (58г), еден од Охрид (69г), еден од Кавадарци (71г), еден од Гостивар (71г), еден пациент од Гевгелија (76г) и двајца пациенти од Кочани (49 и 68г). Сите пациенти се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 321 оздравен пациент од:

 • Скопје 189
 • Куманово 12
 • Дебар 1
 • Штип 9
 • Прилеп 15
 • Тетово 8
 • Струга 5
 • Велес 1
 • Битола 3
 • Охрид 7
 • Кавадарци 5
 • Гостивар 3
 • Гевгелија 7
 • Струмица 16
 • Крива Паланка 6
 • Кочани 11
 • Пробиштип 2
 • Берово 3
 • Валандово 5
 • Свети Николе 4
 • Кичево 6
 • Ресен 2
 • Неготино 1

Направените 737 теста се преку: ИЈЗ-241, ЦЈЗ Скопје-42, Авицена-0, Биотек-0, МАНУ-129, Жан Митрев (Филип Втори)-146, Систина со PCR метода-142 , лабораторија Лаор–0, Судска медицина-0, ЦЈЗ Битола-24, Инфективна клиника-4, ГАК-9, Синлаб-0, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 235.775 тестирања на КОВИД-19.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 15 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 146 пациенти. На кислородна поддршка се 110 пациенти, нема пациенти на механичка вентилација.

Во болницата во Козле хоспитализирани се 6 деца и 9 позитивни мајки, 5 деца и 4 мајки суспектни на КОВИД-19.

Во ГОБ „8 Септември“ има 2 приеми, а вкупно хоспитализирани се 47 пациенти. На респиратор се 2 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 60, а во болницата во Штип се 50 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица, Струга, Кочани, Гевгелија и Кавадарци се хоспитализирани 295 позитивни и сомнителни на КОВИД-19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 27.199, бројката на оздравени пациенти е 18.948, на починати е 934, а бројот на активни случаи изнесува 7.317.

Активни случаи по општини во Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје):

 • Чаир 171
 • Гази Баба 437
 • Аеродром 675
 • Карпош 528
 • Центар 508
 • Кисела Вода 413
 • Ѓорче Петров 287
 • Бутел 157
 • Шуто Оризари 28
 • Студеничани 9
 • Сарај 23
 • Арачиново 10
 • Илинден 60
 • Сопиште 31
 • Чучер Сандево 15
 • Петровец 21
 • Зелениково 9
 • Странец 22
 • Нераспределен 86

Анкета

Анкета
Каков е вашиот став за вакцина против КОВИД-19?
 • 13%
 • 22%
 • 65%
Се испраќа...

(Вкупно: 3576 гласа)

Цитат

Некои од најдобрите спомени се создадени во апостолки.

Кели Елмор

Виц

Крем со колкав фактор?

- Со 20.

Доволно ќе ви е?

- Ако згрешам, нека изгорам.