Нови мерки: На 1, 2 и 3 мај дозволено движење од 5 до 14 часот
Почетна » Новости » Актуелно » Нови мерки: На 1, 2 и 3 мај дозволено движење од 5 до 14 часот

Нови мерки: На 1, 2 и 3 мај дозволено движење од 5 до 14 часот

Владата донесе нова одлука за ограничување на движењето на граѓаните на територијата на целата држава за време на првомајските празници.

На 1, 2 и 3 мај, односно петок, сабота и недела, ќе биде дозволено движењето на граѓаните од 05:00 часот наутро до 14:00 часот. Забраната за движење во целата држава ќе почнува во 14 часот и ќе трае до 5 часот наутро следниот ден.

Мерки

За лицата над 67-годишна возраст, во петок, сабота и недела ќе биде дозволено движење од 5 до 11 часот.

Сите деца и млади лица до 18 години, во петок, сабота и недела ќе може да излегуваат од 12 до 14 часот.

Остануваат на сила сите други мерки за заштита од КОВИД-19.

Анкета

Анкета
Каков е вашиот став за вакцина против КОВИД-19?
  • 14%
  • 22%
  • 65%
Се испраќа...

(Вкупно: 4944 гласа)

Цитат

Некои од најдобрите спомени се создадени во апостолки.

Кели Елмор

Виц

Крем со колкав фактор?

- Со 20.

Доволно ќе ви е?

- Ако згрешам, нека изгорам.