Нови високи бројки: 163 новозаразени, 230 оздравени и 8 починати од коронавирус кај нас
Почетна » Новости » Актуелно » Нови високи бројки: 163 новозаразени, 230 оздравени и 8 починати од коронавирус кај нас

Нови високи бројки: 163 новозаразени, 230 оздравени и 8 починати од коронавирус кај нас

Министерството за здравство објави дека во изминатото деноноќие се направени 1.794 тестирања, а се потврдени 163 новоинфицирани со новиот коронавирус SARS-CoV-2.

Според местото на живеење, новозаболените со КОВИД-19 се од:

 • Скопје - 87
 • Куманово - 7
 • Дебар - 2
 • Штип - 10
 • Прилеп - 3
 • Тетово - 16
 • Струга - 8
 • Охрид - 1
 • Кавадарци - 1
 • Демир Хисар - 1
 • Гостивар - 8
 • Струмица - 1
 • Кратово - 1
 • Свети Николе - 9
 • Кичево - 3
 • Ресен - 5
Податоци

Институтот за јавно здравје регистрира 230 оздравени лица од: Скопје (126), Куманово (31), Штип (11), Прилеп (1), Тетово (45), Велес (7), Кавадарци (1), Гостивар (1), Кочани (1), Свети Николе (2), Ресен (2), Неготино (2).

Починати се 8 лица, шест пациенти од Скопје, еден од Дебар и еден пациент од Тетово.

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби почина пациент на возраст од 59 години. На Клиника за токсикологија е почината пациентка на 79 години, кај која присуството на вирусот е потврдено постмортем.

Во ГОБ „8 септември“ починати се четворица пациенти на возраст 58, 61, 62 и 66 години. Во ОБ Тетово почина пациент на 53 години. Во Филип Втори (Жан Митрев) е починат пациент од Дебар на 52 години.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 6 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 89 пациенти. На кислородна поддршка се 57 пациенти, нема пациенти на респираторна машина.

Во болницата во Козле се хоспитализирани 23 возрасни пациенти позитивни на КОВИД-19, 1 дете позитивно и 1 суспектно на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ примени се 8 нови, вкупно хоспитализирани се 97 пациенти. На респираторна машина се 3 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 45, а во болницата во Штип се хоспитализирани 48 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп и Гостивар се хоспитализирани 106 пациенти – позитивни и сомнителни на КОВИД-19.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје):

 • Чаир – 348
 • Аеродром – 152
 • Бутел – 155
 • Гази Баба – 194
 • Центар – 142
 • Карпош – 149
 • Сарај – 129
 • Кисела Вода – 113
 • Ѓорче Петров – 108
 • Студеничани – 107
 • Шуто Оризари – 84
 • Арачиново – 45
 • Илинден – 29
 • Петровец – 17
 • Чучер Сандево – 17
 • Сопиште – 8
 • Зелениково-9
 • Странец – 1
 • Нераспределен- 89

Вкупната бројка на дијагностицирани со КОВИД-19 во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 7.406, бројката на оздравени пациенти е 3.554, на починати е 359, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3.493.

Анкета

Анкета
Каде планирате да одите на одмор летово?
 • 41%
 • 14%
 • 25%
 • 19%
Се испраќа...

(Вкупно: 6376 гласа)

Цитат

Некои од најдобрите спомени се создадени во апостолки.

Кели Елмор

Виц

Крем со колкав фактор?

- Со 20.

Доволно ќе ви е?

- Ако згрешам, нека изгорам.