Нова состојба: 99 новозаразени, 214 оздравени и дури 8 смртни случаи од коронавирус кај нас
Почетна » Новости » Актуелно » Нова состојба: 99 новозаразени, 214 оздравени и дури 8 смртни случаи од коронавирус кај нас

Нова состојба: 99 новозаразени, 214 оздравени и дури 8 смртни случаи од коронавирус кај нас

Министерството за здравство објави дека во изминатото деноноќие направени се 1.384 тестирања, а има 99 новоинфицирани со новиот коронавирус SARS-CoV-2.

Според местото на живеење, новозаболените со КОВИД-19 се од:

 • Скопје 33
 • Куманово 7
 • Штип 5
 • Прилеп 6
 • Тетово 4
 • Струга 2
 • Велес 2
 • Битола 6
 • Охрид 14
 • Гостивар 1
 • Гевгелија 1
 • Струмица 1
 • Крива Паланка 1
 • Кочани 6
 • Македонски Брод 3
 • Виница 1
 • Делчево 6
Коронавирус податоци

Институтот за јавно здравје регистрира 214 оздравени пациенти од:

 • Скопје 48
 • Куманово 25
 • Штип 11
 • Прилеп 9
 • Тетово 23
 • Струга 8
 • Битола 4
 • Охрид 2
 • Кавадарци 22
 • Гостивар 21
 • Гевгелија 4
 • Крива Паланка 1
 • Радовиш 1
 • Кочани 2
 • Пехчево 2
 • Берово 6
 • Валандово 1
 • Виница 2
 • Делчево 4
 • Кратово 2
 • Свети Николе 10
 • Кичево 3
 • Неготино 3

Починати се 8 лица, два пациенти од Тетово (60г. и 71г.), од Делчево (78г.), Струга (63г.), Скопје (59г.), од Дебар (52г.) и два пациенти од Охрид (70г. и 94г). Седум пациенти се починати во, а еден пациент е починат вон болница.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 15.226, бројката на оздравени пациенти е 12.700, на починати е 631, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 1.895.

Анкета

Анкета
Каде планирате да одите на одмор летово?
 • 41%
 • 14%
 • 25%
 • 21%
Се испраќа...

(Вкупно: 9566 гласа)

Цитат

Некои од најдобрите спомени се создадени во апостолки.

Кели Елмор

Виц

Крем со колкав фактор?

- Со 20.

Доволно ќе ви е?

- Ако згрешам, нека изгорам.