Нова состојба: 48 новозаболени, 4 излекувани и 2 починати од коронавирус во земјата
Почетна » Новости » Актуелно » Нова состојба: 48 новозаболени, 4 излекувани и 2 починати од коронавирус во земјата

Нова состојба: 48 новозаболени, 4 излекувани и 2 починати од коронавирус во земјата

Министерството за здравство ги објави новите информации за коронавирусот во земјата.

Дијагностицирани се 48 нови случаи, со што вкупниот број на заболени од КОВИД-19 се искачи на 711.
По градови: Скопје -11, Куманово – 25, Штип -1, Прилеп – 4, Тетово – 1, Струга – 3, Охрид -1, Гостивар -2.

Излекувани се нови четворица од заболените пациенти. Од инфективната клиника испишани се 3 оздравени пациенти, двајца од Тетово и еден од Куманово. Два пати негативен и оздравен е пациент од Скопје кој се лекуваше во домашни услови.

коронавирус

Согласно извештајот на Институтот за јавно здравје, во денешната статистика ќе бидат евидентирани 2 претходно починати лица. Едно лице од Лабуништа – Струга (63г) за кое Министерството информираше на 5 април. Пациентот беше донесен во тешка состојба на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје, а неговиот тест е изработен постмортем. Во денешната статистика на ИЈЗ ќе биде евидентиран и починатиот притвореник од Истражниот затвор во Шутка.

Во изминатите 24 часа направени се рекордни 496 тестирања на Ковид -19.

коронавирус

Според местото на живеење, досега случаи на Ковид -19 се регистрирани во:

 • Скопје – 284
 • Куманово – 168
 • Дебар – 49
 • Штип-21
 • Прилеп –50
 • Тетово – 31
 • Струга – 33
 • Велес – 18
 • Битола –8
 • Охрид –4
 • Кавадарци – 3
 • Гостивар –6
 • Гевглелија – 4
 • Струмица – 2
 • Крива Паланка-3
 • Радовиш – 4
 • Крушево – 3
 • Кочани – 19
 • Пробиштип - 1

Анкета

Анкета
Каде планирате да одите на одмор летово?
 • 40%
 • 14%
 • 25%
 • 21%
Се испраќа...

(Вкупно: 9592 гласа)

Цитат

Некои од најдобрите спомени се создадени во апостолки.

Кели Елмор

Виц

Крем со колкав фактор?

- Со 20.

Доволно ќе ви е?

- Ако згрешам, нека изгорам.