Нова состојба: 46 новозаболени во изминатото деноноќие, почина родилката од Куманово
Почетна » Новости » Актуелно » Нова состојба: 46 новозаболени во изминатото деноноќие, почина родилката од Куманово

Нова состојба: 46 новозаболени во изминатото деноноќие, почина родилката од Куманово

Бројот на новозаболени од новиот коронавирус повторно во пораст. Министерот за здравство Венко Филипче објави дека во изминатото деноноќие се потврдени 46 нови случаи на Ковид 19. Со ова бројката на дијагностицирани случаи во државата е 663 лица.

Новопотврдените случаи се во градовите: Скопје (12), Куманово (13), Прилеп (8), Тетово (1), Струга (2), Велес (8), Кочани (1), Пробиштип (1).

Коронавирус

Во изминатото деноноќие направени се 341 тест. Досега во земјата се направени 6.571 тестирања на Ковид-19.

Починатата родилка од Куманово, за која што вчера попладне информираше Министерството за здравство, ќе биде евидентирана во денешниот извештај на ИЈЗ.

Коронавирус

Анкета

Анкета
Сметате ли дека е добра мерката за задолжително носење на заштитна опрема на лицето (маска, шал)?
  • 64%
  • 36%
Се испраќа...

(Вкупно: 6549 гласа)

Цитат

Можеш да ги исечеш сите цвеќиња, но не можеш да ја спречиш пролетта да дојде.

Пабло Неруда

Виц

Се качувам на вага по завршувањето на карантинот.

Вагата покажува: „Ве молам почитувајте социјално дистанцирање. Качувајте се еден по еден!“