Нова состојба: 36 оздравени, 26 новозаболени и 1 смртен случај од коронавирус кај нас
Почетна » Новости » Актуелно » Нова состојба: 36 оздравени, 26 новозаболени и 1 смртен случај од коронавирус кај нас

Нова состојба: 36 оздравени, 26 новозаболени и 1 смртен случај од коронавирус кај нас

Според најновото соопштение од Министерството за здравство, во Македонија регистрирани се 26 нови случаи на коронавирус.

По градови: 11 од нив се од Скопје, 2 од Куманово, 3 од Тетово, 6 од Струга, 1 од Битола, 1 од Гостивар, 1 од Виница и 1 од Неготино.

Вкупниот број заболени од КОВИД-19 во земјава достигна 1.326 лица.

Во изминатото деноноќие потврдено е дека се оздравени 36 пациенти. Оздравени пациенти на домашно лекување се евидентирани во: Скопје - 15, Прилеп - 6, Велес - 3, Кочани - 2, Пробиштип - 1 и Штип - 7.

На Инфективната клиника во Скопје почина пациент на 80 години од Скопје, лекуван на клиниката од 21 април.

корона

Во изминатото деноноќие направени се 408 теста. Преку ИЈЗ – 233, преку Ветеринарен факултет – 12, Авицена – 15, Биотек – 52, Филип Втори (Жан Митрев) – 76, Систина со PCR метода - 16 и МАНУ – 4. Досега во земјата се направени вкупно 14057 тестирања на КОВИД-19.

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје се примени 3 пациенти, а хоспитализирани вкупно 61. Критични пациенти на механичка вентилација се 6, а потешко болни се уште 19 пациенти кои се на кислородна поддршка.

Во ГОБ „8 септември“ примени се 11, а хоспитализирани вкупно 38 пациенти. Со потешка клиничка слика се 6 пациенти, а 7 се на респираторна машина.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 6 пациенти, а на домашно лекување се следат 11 пациенти, додека во Штип болнички се лекуваат 3, а на домашно лекување уште 15 пациенти.

корона

По завршување на епидемилошките анкети, од вчерашната евиденција едно лице од Гостивар е жител на Тетово, а едно лице од Кичево е жител на Скопје. Согласно ова последната дистрибуција по градови е:

 • Скопје – 451
 • Куманово – 355
 • Дебар – 51
 • Штип-34
 • Прилеп –131
 • Тетово – 69
 • Струга – 61
 • Велес – 62
 • Битола –18
 • Охрид –15
 • Кавадарци – 5
 • Гостивар –14
 • Гевгелија – 4
 • Струмица – 2
 • Крива Паланка-5
 • Радовиш – 4
 • Крушево – 3
 • Кочани – 28
 • Пробиштип – 2
 • Кичево – 2
 • Неготино -4
 • Демир Хисар – 1
 • Македонски Брод -2
 • Пехчево- 1
 • Валандово -1
 • Виница – 1

Анкета

Анкета
Каде ќе го поминете летниот одмор?
 • 22%
 • 41%
 • 12%
 • 25%
Се испраќа...

(Вкупно: 3754 гласа)

Цитат

Благодарното срце е магнет за чуда.

Виц

Пријателки разговараат за фигурата...

Првата: По 3 месеци тренирање, конечно имам стомачни мускули.

Втората: И јас имам, само што ми се скриени од љубовта кон пицата, виното и чоколадото.