Нова состојба: 25 нови случаи, 8 оздравени и 3 починати од коронавирус кај нас
Почетна » Новости » Актуелно » Нова состојба: 25 нови случаи, 8 оздравени и 3 починати од коронавирус кај нас

Нова состојба: 25 нови случаи, 8 оздравени и 3 починати од коронавирус кај нас

Министерството за здравство ги објави резултатите од тестирањата во изминатите 24 часа. На територијата на нашата држава се регистрирани 25 нови случаи на КОВИД-19.

Новозаразените лица се од Скопје (16), Тетово (4), Струга (1), Велес (2) и Охрид (2).

Бројот на оздравени исто така порасна за 8 од кои 7 лица се од Скопје и едно од Прилеп. Коронавирус

Тажна вест е што починаа уште 3 лица. На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби почина пациентка од Куманово (60г), хоспитализирана на клиниката од 27 април. Во ГОБ „8 септември“ почина пациент од Струга (59г), примен на 16 мај и пациент од Скопје (51г) хоспитализиран на 4 мај.

Во изминатите 24 часа направени се 286 тестирања.

Коронавирус

Согласно денешниот извештај на ИЈЗ, во рамките на скринигот на вработените во градинките кој започна пред три дена, досега е направенo 581 тестирањe. Потврден е само еден позитивен на КОВИД-19 во Битола, каде се завршени тестирањата на сите 322 вработени во градинките.

Вкупната бројка на дијагностицирани со КОВИД-19 во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 1.817, бројката на оздравени пациенти е 1.301, на починати е 104, а во моментов, бројот на активни случаи во земјата изнесува 412.

Анкета

Анкета
Сметате ли дека е добра мерката за задолжително носење на заштитна опрема на лицето (маска, шал)?
  • 63%
  • 37%
Се испраќа...

(Вкупно: 5978 гласа)

Цитат

Можеш да ги исечеш сите цвеќиња, но не можеш да ја спречиш пролетта да дојде.

Пабло Неруда

Виц

Се качувам на вага по завршувањето на карантинот.

Вагата покажува: „Ве молам почитувајте социјално дистанцирање. Качувајте се еден по еден!“