Нова состојба: 18 новозаболени, 5 излекувани и 3 смртни случаи од коронавирус
Почетна » Новости » Актуелно » Нова состојба: 18 новозаболени, 5 излекувани и 3 смртни случаи од коронавирус

Нова состојба: 18 новозаболени, 5 излекувани и 3 смртни случаи од коронавирус

Бројот на заболени од коронавирус на дневно ниво опаѓа. Во изминатите 24 часа биле потврдени 18 нови случаи на КОВИД-19, со што во нашата држава регистрирани се вкупно 617 случаи.

Коронавирус

Според местото на живеење, новозаболените се од Скопје (7), Куманово (2), Битола (2), Кавадарци (еден кој почина), Прилеп (4), Кочани (1) и Крушево (1).

Министерството за здравство информира дека уште две лица позитивни на КОВИД-19 ја изгубиле битката за живот. На Клиниката за инфективни и фебрилни состојби во Скопје почина едно лице од Куманово на возраст од 73 години. Во својот стан во Кавадарци е пронајдено починато лице на возраст од 44 години, кај кого постмортем е земен брис и истиот вчера потврдил присуство на вирусот. Во денешната статистика е вметнат и пациентот кој вчера почина на пат кон болницата „8 Септември“.

Коронавирус

Од Клиниката за инфективни и фебрилни состојби во Скопје денеска се испишани 5 оздравени пациенти, кои по два негативни контролни бриса, во добра општа состојба заминуваат дома.

Досега случаи на КОВИД-19 се регистрирани во:

 • Скопје – 261
 • Куманово – 130
 • Дебар – 49
 • Штип-20
 • Прилеп – 38
 • Тетово – 29
 • Струга – 28
 • Велес – 10
 • Битола – 8
 • Охрид – 3
 • Кавадарци – 3
 • Гостивар – 4
 • Гевглелија – 4
 • Струмица – 2
 • Крива Паланка – 3
 • Радовиш – 4
 • Крушево – 3
 • Кочани – 18

Во изминатото деноноќие направени се 351 тест. Досега во земјата се направени 6.230 тестирања на КОВИД-19.

Анкета

Анкета
Сметате ли дека е добра мерката за задолжително носење на заштитна опрема на лицето (маска, шал)?
 • 63%
 • 37%
Се испраќа...

(Вкупно: 5981 гласа)

Цитат

Можеш да ги исечеш сите цвеќиња, но не можеш да ја спречиш пролетта да дојде.

Пабло Неруда

Виц

Се качувам на вага по завршувањето на карантинот.

Вагата покажува: „Ве молам почитувајте социјално дистанцирање. Качувајте се еден по еден!“