Нова состојба: 148 новозаразени, 65 оздравени и 3 починати од коронавирус кај нас
Почетна » Новости » Актуелно » Нова состојба: 148 новозаразени, 65 оздравени и 3 починати од коронавирус кај нас

Нова состојба: 148 новозаразени, 65 оздравени и 3 починати од коронавирус кај нас

Министерството за здравство објави дека во изминатото деноноќие направени се 1.224 тестирања, а има 148 новоинфициран со новиот коронавирус SARS-CoV-2.

Според местото на живеење, новозаболените со КОВИД-19 се од:

 • Скопје 50
 • Куманово 4
 • Дебар 2
 • Штип 2
 • Прилеп 9
 • Тетово 11
 • Велес 2
 • Битола 6
 • Кавадарци 6
 • Гостивар 3
 • Гевгелија 1
 • Струмица 6
 • Крива Паланка 3
 • Радовиш 1
 • Кочани 18
 • Берово 11
 • Валандово 1
 • Свети Николе 6
 • Кичево 5
 • Неготино 1
Коронавирус податоци

Во болнички услови се починати 3 пациенти од Прилеп (62г), Кочани (87г) и Гостивар (64г).

Институтот за јавно здравје регистрира 65 оздравени пациенти од:

 • Скопје 15
 • Куманово 5
 • Штип 6
 • Прилеп 3
 • Тетово 3
 • Струга 2
 • Велес 1
 • Битола 4
 • Охрид 5
 • Кавадарци 1
 • Гостивар 6
 • Струмица 4
 • Крива Паланка 2
 • Радовиш 2
 • Кочани 6

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 6 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 72 пациенти. На кислородна поддршка се 30 пациент, нема пациенти на механичка вентилација.

Во болницата во Козле хоспитализирани се 4 деца и 2 мајки позитивни на КОВИД-19, 2 деца и 2 мајки суспектни на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ примен е 1, а вкупно хоспитализирани се 39 пациенти. На респиратор се 5 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 15, а во болницата во Штип се 37 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и Струга се хоспитализирани 165, позитивни и сомнителни на КОВИД-19.

Коронавирус податоци

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 17.629, бројката на оздравени пациенти е 14.581, на починати е 725, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2.323.

Анкета

Анкета
Каде планирате да одите на одмор летово?
 • 40%
 • 14%
 • 25%
 • 21%
Се испраќа...

(Вкупно: 9806 гласа)

Цитат

Некои од најдобрите спомени се создадени во апостолки.

Кели Елмор

Виц

Крем со колкав фактор?

- Со 20.

Доволно ќе ви е?

- Ако згрешам, нека изгорам.