Нова состојба: 127 новозаразени 95 оздравени и 5 починати од коронавирус кај нас
Почетна » Новости » Актуелно » Нова состојба: 127 новозаразени 95 оздравени и 5 починати од коронавирус кај нас

Нова состојба: 127 новозаразени 95 оздравени и 5 починати од коронавирус кај нас

Министерството за здравство објави дека во изминатото деноноќие направени се 1.574 тестирања, а има 127 новоинфицирани со новиот коронавирус SARS-CoV-2.

Според местото на живеење, новозаболените со КОВИД-19 се од:

 • Скопје 43
 • Куманово 11
 • Дебар 1
 • Штип 4
 • Прилеп 8
 • Тетово 4
 • Струга 5
 • Велес 1
 • Битола 1
 • Охрид 4
 • Гостивар 10
 • Гевгелија 3
 • Струмица 5
 • Крива Паланка 5
 • Кочани 2
 • Пробиштип 3
 • Македонски Брод 1
 • Пехчево 3
 • Берово 3
 • Делчево 7
 • Кратово 1
 • Кичево 2
Коронавирус податоци

Починати се 5 лица, пациентка од Куманово (61г), пациент од Штип (81г) и двајца пациенти од Гостивар (76г и 81г) и еден пациент од Прилеп (53г). Сите се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 95 оздравени пациенти од:

 • Скопје 37
 • Штип 6
 • Тетово 5
 • Струга 2
 • Велес 4
 • Битола 5
 • Охрид 3
 • Кавадарци 1
 • Гостивар 14
 • Крива Паланка 4
 • Пробиштип 1
 • Демир Хисар 1
 • Берово 3
 • Виница 1
 • Делчево 3
 • Свети Николе 3
 • Кичево 2

Досега во земјата се направени вкупно 156.522 тестирања на КОВИД-19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 14.998, бројката на оздравени пациенти е 12.149, на починати е 614, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2.235.

Анкета

Анкета
Каде планирате да одите на одмор летово?
 • 40%
 • 14%
 • 25%
 • 21%
Се испраќа...

(Вкупно: 9592 гласа)

Цитат

Некои од најдобрите спомени се создадени во апостолки.

Кели Елмор

Виц

Крем со колкав фактор?

- Со 20.

Доволно ќе ви е?

- Ако згрешам, нека изгорам.