Нова состојба: 1.112 новоинфицирани и 24 починати од коронавирус во Македонија
Почетна » Новости » Актуелно » Нова состојба: 1.112 новоинфицирани и 24 починати од коронавирус во Македонија

Нова состојба: 1.112 новоинфицирани и 24 починати од коронавирус во Македонија

Институтот за јавно здравје објави дека во изминатото деноноќие направени се 2.553 тестирања, а има 1.112 новоинфицирани со новиот коронавирус SARS-CoV-2.

Според местото на живеење, новозаболените со КОВИД-19 се од:

 • Скопје 321
 • Куманово 69
 • Дебар 10
 • Штип 38
 • Прилеп 77
 • Тетово 79
 • Струга 44
 • Велес 44
 • Битола 65
 • Охрид 36
 • Кавадарци 26
 • Гостивар 60
 • Гевгелија 19
 • Струмица 35
 • Крива Паланка 7
 • Радовиш 6
 • Крушево 3
 • Кочани 44
 • Пробиштип 6
 • Демир Хисар 5
 • Македонски Брод 1
 • Пехчево 1
 • Берово 23
 • Валандово 12
 • Виница 11
 • Делчево 13
 • Кратово 2
 • Свети Николе 5
 • Кичево 12
 • Ресен 16
 • Неготино 22
коронавирус

Починати се 24 лица, четири пациенти од Скопје (76, 62, 67 и 70г), еден од Куманово (64г), еден од Штип (87г), тројца од Прилеп (69, 45 и 79г), двајца од Тетово (41 и 65г), двајца од Велес (81 и 61г), пет пациенти од Битола (70, 91, 48, 60 и 73г), еден од Охрид (89г), еден од Крива Паланка (47г), еден од Крушево (60г), еден од Кочани (41г), еден од Македонски Брод (40г) и еден пациент од Виница (66г). Сите пациенти се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 709 оздравени пациенти од:

 • Скопје 290
 • Куманово 30
 • Штип 31
 • Прилеп 62
 • Тетово 52
 • Струга 17
 • Велес 29
 • Битола 20
 • Охрид 57
 • Кавадарци 15
 • Гостивар 11
 • Гевгелија 6
 • Струмица 14
 • Крива Паланка 5
 • Радовиш 6
 • Крушево 1
 • Кочани 18
 • Пробиштип 2
 • Демир Хисар 3
 • Македонски Брод 1
 • Пехчево 4
 • Берово 3
 • Валандово 3
 • Кратово 4
 • Свети Николе 2
 • Кичево 10
 • Ресен 5
 • Неготино 8
коронавирус

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 54.743, бројката на оздравени пациенти е 32.366, на починати е 1.511, а бројот на активни случаи изнесува 20.866.

Според досега завршените епидемиолошки анализи, во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

 • Скопје 23935, активни 9883
 • Куманово 3427, активни 961
 • Дебар 431, активни 96
 • Штип 2419, активни 537
 • Прилеп 2598, активни 1010
 • Тетово 3526, активни 1004
 • Струга 1283, активни 419
 • Велес 1739, активни 784
 • Битола 1703, активни 849
 • Охрид 1398, активни 590
 • Кавадарци 1056, активни 452
 • Гостивар 2107, активни 759
 • Гевгелија 657, активни 231 (48 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 118 на Богданци и 12 се странски државјани)
 • Струмица 1550, активни 613
 • Крива Паланка 388, активни 127
 • Радовиш 387, активни 127
 • Крушево 110, активни 70
 • Кочани 1155, активни 333
 • Пробиштип 319, активни 77
 • Демир Хисар 173, активни 75
 • Македонски Брод 145, активни 33
 • Пехчево 95, активни 24
 • Берово 334, активни 101
 • Валандово 189, активни 73
 • Виница 344, активни 181
 • Делчево 393, активни 177 (105 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
 • Кратово 144, активни 76
 • Свети Николе 741, активни 233
 • Кичево 1126, активни 517
 • Ресен 402, активни 165
 • Неготино 469, активни 289 (46 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје):

 • Чаир 623
 • Гази Баба 1472
 • Аеродром 1424
 • Карпош 1192
 • Центар 1188
 • Кисела Вода 1205
 • Ѓорче Петров 827
 • Бутел 551
 • Шуто Оризари 183
 • Студеничани 52
 • Сарај 152
 • Арачиново 34
 • Илинден 245
 • Сопиште 63
 • Чучер Сандево 104
 • Петровец 125
 • Зелениково 73
 • Странец 173
 • Нераспределен 197

Анкета

Анкета
Каков е вашиот став за вакцина против КОВИД-19?
 • 13%
 • 22%
 • 65%
Се испраќа...

(Вкупно: 3583 гласа)

Цитат

Некои од најдобрите спомени се создадени во апостолки.

Кели Елмор

Виц

Крем со колкав фактор?

- Со 20.

Доволно ќе ви е?

- Ако згрешам, нека изгорам.