Најнови податоци: 587 оздравени, 356 новозаболени и 15 починати од коронавирус кај нас
Почетна » Новости » Актуелно » Најнови податоци: 587 оздравени, 356 новозаболени и 15 починати од коронавирус кај нас

Најнови податоци: 587 оздравени, 356 новозаболени и 15 починати од коронавирус кај нас

Министерството за здравство објави дека во изминатото деноноќие се направени 1.906 тестирања, а има 356 новоинфицирани со новиот коронавирус SARS-CoV-2.

Според местото на живеење, новозаболените со КОВИД-19 се од:

 • Скопје 171
 • Куманово 12
 • Тетово 19
 • Прилеп 15
 • Гостивар 6
 • Штип 7
 • Битола 4
 • Велес 10
 • Охрид 20
 • Струмица 8
 • Кавадарци 19
 • Струга 10
 • Кочани 2
 • Кичево 10
 • Свети Николе 1
 • Гевгелија 3
 • Неготино 3
 • Ресен 3
 • Крива Паланка 3
 • Радовиш 3
 • Берово 4
 • Делчево 3
 • Пробиштип 7
 • Виница 3
 • Демир Хисар 1
 • Кратово 1
 • Крушево 4
 • Македонска Каменица 1
 • Демир Капија 1
 • Пехчево 2
covid

Починати се 15 лица, пет пациенти од Скопје (65, 64, 82, 60 и 66г), еден од Куманово (73г), три пациенти од Тетово (78, 36 и 61г), еден од Прилеп (69г), еден од Кавадарци (73г), еден од Кичево (51г), еден од Крива Паланка (79г), еден од Делчево (46г) и еден пациент од Кратово (59г). Од нив двајца се починати вон, останатите се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 587 оздравени пациенти од:
 • Скопје 426
 • Куманово 18
 • Тетово 7
 • Прилеп 12
 • Гостивар 14
 • Штип 8
 • Битола 11
 • Велес 13
 • Струмица 13
 • Кавадарци 19
 • Кочани 6
 • Кичево 8
 • Свети Николе 1
 • Гевгелија 2
 • Неготино 2
 • Крива Паланка 8
 • Радовиш 6
 • Берово 3
 • Пробиштип 5
 • Валандово 1
 • Богданци 2
 • Кратово 1
 • Пехчево 1
Досега во земјата се направени вкупно 437.267 тестирања на Ковид -19.
Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 89817, бројката на оздравени пациенти е 75387, на починати е 2754, а бројот на активни случаи изнесува 11676.

Анкета

Анкета
Кога би можеле да изберете со која вакцина за заштита од КОВИД-19 да се вакцинирате, дали тоа би влијаело на вашата одлука за имунизација?
 • 33%
 • 8%
 • 59%
Се испраќа...

(Вкупно: 732 гласа)

Цитат

Животот секогаш ти нуди втора шанса. Таа се нарекува УТРЕ.

Дилан Томас

Виц

Женскиот проблем „немам што да облечам“ е во изумирање во време на пандемија.

Сега се појави „имам што да облечам, но нема каде да го носам“.