Најнови податоци: 404 новозаболени и дури 14 починати од коронавирус во Македонија
Почетна » Новости » Актуелно » Најнови податоци: 404 новозаболени и дури 14 починати од коронавирус во Македонија

Најнови податоци: 404 новозаболени и дури 14 починати од коронавирус во Македонија

Министерството за здравство објави дека во изминатото деноноќие направени се 1.524 тестирања, а има 404 новоинфицирани со новиот коронавирус SARS-CoV-2.

Според местото на живеење, новозаболените со КОВИД-19 се од:

 • Скопје 172
 • Куманово 15
 • Дебар 4
 • Штип 8
 • Прилеп 25
 • Тетово 41
 • Струга 4
 • Велес 6
 • Битола 4
 • Охрид 11
 • Кавадарци 5
 • Гостивар 20
 • Гевгелија 9
 • Струмица 29
 • Крива Паланка 2
 • Кочани 18
 • Пробиштип 3
 • Берово 6
 • Виница 2
 • Делчево 4
 • Свети Николе 2
 • Кичево 3
 • Ресен 2
 • Неготино 9
коронавирус

Починати се 14 лица, пациенти од Прилеп (77г), Куманово (76 и 66г), Крива Паланка (65г), Скопје (80г), Гевгелија (51г), Кочани (83г), Струга (66г), Битола (68г), Ресен (52 и 83г), Виница (67г), Берово (67г), Тетово (59г). Сите пациенти се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 182 оздравени пациенти од:

 • Скопје 107
 • Куманово 4
 • Штип 9
 • Прилеп 10
 • Тетово 11
 • Струга 4
 • Битола 3
 • Охрид 1
 • Гостивар 1
 • Гевгелија 5
 • Струмица 4
 • Радовиш 6
 • Кочани 6
 • Пробиштип 1
 • Македоснки Брод 1
 • Пехчево 2
 • Валандово 3
 • Свети Николе 1
 • Кичево 3

Досега во земјата се направени вкупно 233.137 тестирања на КОВИД-19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 26.394, бројката на оздравени пациенти е 18.430, на починати е 897, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 7.067.

Анкета

Анкета
Каков е вашиот став за вакцина против КОВИД-19?
 • 13%
 • 22%
 • 65%
Се испраќа...

(Вкупно: 3589 гласа)

Цитат

Некои од најдобрите спомени се создадени во апостолки.

Кели Елмор

Виц

Крем со колкав фактор?

- Со 20.

Доволно ќе ви е?

- Ако згрешам, нека изгорам.