Најнови податоци: 164 новозаболени и 2 починати од коронавирус во Македонија
Почетна » Новости » Актуелно » Најнови податоци: 164 новозаболени и 2 починати од коронавирус во Македонија

Најнови податоци: 164 новозаболени и 2 починати од коронавирус во Македонија

Епидемиската крива сè уште нагло расте. Министерството за здравство информираше дека во последните 24 часа се направени 1.045 тестирања, а регистрирани се 164 нови случаи на КОВИД-19.

По градови, новите заболени се од:

 • Скопје - 85
 • Куманово - 24
 • Дебар - 3
 • Штип - 5
 • Прилеп - 3
 • Тетово - 18
 • Струга - 5
 • Охрид - 9
 • Гостивар - 2
 • Гевгелија - 1
 • Крива Паланка - 1
 • Кочани - 1
 • Македонски Брод - 1
 • Валандово - 1
 • Свети Николе - 2
 • Ресен - 2
 • Неготино - 1
коронавирус

Починати се две лица од Скопје и Тетово.

Во ГОБ „8 септември“ почина пациентка од Скопје (53г) хоспитализирана како сомнителна на ковид на 2 јуни и потврдена позитивна по приемот. Во болницата во Тетово почина пациентка (60г) хоспитализирана како сомнителна на ковид на 9 јуни.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 16 нови, а вкупно хоспитализирани 93 пациенти. На кислородна поддршка се 44 пациенти, нема пациенти на механичка вентилација.

До утрово, во ГОБ „8 Септември“ примени се 16 нови, а вкупно хоспитализирани 60 пациенти. На респираторна машина се 10, a со потешка клиничка слика се уште 11 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 25 пациенти, а на домашно лекување преку болницата се следат 2 пациенти. Во болницата во Штип се хоспитализирани 23 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово и Прилеп се хоспитализирани 31 пациент - позитивни и сомнителни на КОВИД-19.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 12 оздравени пациенти, во: Скопје (3), Прилеп (6), Струга (1), Велес (1) и Виница (1).

Досега во земјата се направени вкупно 41.049 тестирања на КОВИД-19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

Анкета

Анкета
Каде планирате да одите на одмор летово?
 • 41%
 • 14%
 • 25%
 • 20%
Се испраќа...

(Вкупно: 8696 гласа)

Цитат

Некои од најдобрите спомени се создадени во апостолки.

Кели Елмор

Виц

Крем со колкав фактор?

- Со 20.

Доволно ќе ви е?

- Ако згрешам, нека изгорам.