Најнови податоци: 162 новозаболени и 9 починати од коронавирус кај нас
Почетна » Новости » Актуелно » Најнови податоци: 162 новозаболени и 9 починати од коронавирус кај нас

Најнови податоци: 162 новозаболени и 9 починати од коронавирус кај нас

Според најновото соопштение од Министерството за здравство, во изминатото деноноќие направени 778 тестирања, а регистрирани се 162 нови случаи на КОВИД-19.

 • Скопје 92
 • Куманово 3
 • Дебар 5
 • Штип 1
 • Прилеп 2
 • Тетово 32
 • Струга 3
 • Охрид 4
 • Гостивар 2
 • Гевгелија 1
 • Струмица 1
 • Крива Паланка 1
 • Свети Николе 1
 • Ресен 14
коронавирус

Починати се 9 лица, три од Скопје, еден од Прилеп, два од Тетово, еден од Струга, еден од Велес и еден од Гостивар. На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби починаа две лица, пациент од Тетово (62г), хоспитализиран еден ден на клиниката и пациент од Скопје (62г), хоспитализиран пред три дена.

Во ГОБ „8 септември“ починаа пациент од Скопје (69г) примен на 13 јуни, пациентка од Скопје (73г) примена на 2 јуни и пациентка од Велес (70г) хоспитализирана на 2 јуни.

Во болницата во Прилеп почина пациентка на 81 година, хоспитализирана на 11 јуни. Во болницата во Тетово почина пациент (59г), во болницата во Охрид почина пациент од Струга (69г) а во болницата во Гостивар на пациентка (58г) која починала на 11 јуни, позитивниот резултат на ковид е докажан постмортем.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 5 оздравени пациенти.

 • Скопје 2
 • Прилеп 2
 • Тетово 1

До овој момент лабораторијата на Жан Митрев (Филип Втори) не пријави тестирања во Институт за јавно здравје.

Досега во земјата се направени вкупно 43.040 тестирања на КОВИД-19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на дијагностицирани со КОВИД-19 во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 4.057, бројката на оздравени пациенти е 1.710, на починати е 188, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2.159.

Анкета

Анкета
Каде планирате да одите на одмор летово?
 • 41%
 • 14%
 • 25%
 • 20%
Се испраќа...

(Вкупно: 8692 гласа)

Цитат

Некои од најдобрите спомени се создадени во апостолки.

Кели Елмор

Виц

Крем со колкав фактор?

- Со 20.

Доволно ќе ви е?

- Ако згрешам, нека изгорам.