Најнови податоци: 136 новозаразени, 43 оздравени и 8 починати од коронавирус во Македонија
Почетна » Новости » Актуелно » Најнови податоци: 136 новозаразени, 43 оздравени и 8 починати од коронавирус во Македонија

Најнови податоци: 136 новозаразени, 43 оздравени и 8 починати од коронавирус во Македонија

Министерството за здравство извести дека во изминатите 24 часа направени се 1.208 тестирања, а регистрирани се 136 новозаболени.

Според местото на живеење, новозаразените со коронавирусот се од:

 • Скопје - 80
 • Куманово - 6
 • Штип - 1
 • Прилеп - 3
 • Тетово - 24
 • Струга - 1
 • Велес - 3
 • Охрид - 5
 • Гостивар - 4
 • Струмица - 1
 • Крива Паланка - 1
 • Кочани - 1
 • Кичево - 1
 • Неготино - 1
 • Ресен - 4
Податоци

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 43 оздравени пациенти од: Скопје (26), Штип (1), Прилеп (1), Тетово (6), Велес (4), Гостивар (2), Кочани (1), Пробиштип (1), Кратово (1).

Починати се 8 лица, двајца пациенти од Скопје, двајца од Куманово, двајца пациенти од Тетово, еден од Велес и еден пациент од Кичево.

Во текот на вчерашниот ден, веднаш по приемот на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби почина 57-годишен пациент од Велес.

Во ГОБ „8 септември“ починаа две лица од Скопје: пациент (56г) примен на 11 јуни и пациентка (68г) примена на 13 јуни. Починаа две лица од Куманово, пациентка (47г) примена на 12 јуни и пациентка (59г) примена на 14 јуни. Починаа две лица од Тетово, пациент (78г) примен вчера и пациентка од (47г), хоспитализирана на 22 јуни.

Во ОБ Битола почина пациент од Кичево (61г) хоспитализиран на 21 јуни.

Вкупната бројка на дијагностицирани со КОВИД-19 во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 5.445, бројката на оздравени пациенти е 2.091, на починати е 259, а во моментов, бројот на активни случаи во земјата изнесува 3.095.

Податоци

Направените 1.208 теста се преку: ИЈЗ – 506, ЦЈЗ Скопје – 0, Авицена – 102, Биотек – 108, МАНУ – 110, Жан Митрев (Филип Втори) – 205, Судска медицина – 6 и Систина со PCR метода – 171. Досега во земјата се направени вкупно 54.456 тестирања на КОВИД-19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 4 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 93 пациенти. На кислородна поддршка се 36 пациенти, нема пациенти на механичка вентилација. Во болницата во Козле 1 дете и 11 возрасни позитивни на КОВИД-19.

Во ГОБ „8 Септември“ примени се 17 нови, 4 пациенти се трансферирани во болницата во Козле. До утрово, вкупно хоспитализирани се 124 пациенти. На респираторна машина се 5 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 32 пациенти, а во болницата во Штип се хоспитализирани 23 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово и Прилеп се хоспитализирани 75 пациенти – позитивни и сомнителни на КОВИД-19.

Активни случаи по општини Скопје заклучно со вчера (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје):

 • Чаир – 413
 • Аеродром – 135
 • Бутел – 136
 • Гази Баба – 149
 • Центар – 127
 • Карпош – 124
 • Сарај – 141
 • Кисела Вода – 101
 • Ѓорче Петров – 83
 • Студеничани – 89
 • Шуто Оризари – 72
 • Арачиново – 49
 • Илинден – 33
 • Петровец – 16
 • Чучер Сандево – 16
 • Сопиште – 12
 • Зелениково-2
 • Странец – 3
 • Нераспределен-3

Анкета

Анкета
Каде планирате да одите на одмор летово?
 • 41%
 • 14%
 • 25%
 • 20%
Се испраќа...

(Вкупно: 8695 гласа)

Цитат

Некои од најдобрите спомени се создадени во апостолки.

Кели Елмор

Виц

Крем со колкав фактор?

- Со 20.

Доволно ќе ви е?

- Ако згрешам, нека изгорам.