Најнови податоци: 111 новозаразени од коронавирус во Македонија
Почетна » Новости » Актуелно » Најнови податоци: 111 новозаразени од коронавирус во Македонија

Најнови податоци: 111 новозаразени од коронавирус во Македонија

Петти ден по ред бројката на новозаболени од коронавирус е троцифрена. Министерството за здравство соопшти дека имаме 111 нови случаи на КОВИД-19. Направени биле 854 тестирања.

Лицата позитивни на КОВИД-19 по градови се од:

 • Скопје - 63
 • Kуманово - 11
 • Штип - 12
 • Тетово - 8
 • Велес - 3
 • Охрид - 1
 • Гостивар - 3
 • Кочани - 9
 • Крива Паланка - 1
Коронавирус

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби починаа две лица, пациентка од Струга на возраст од 53 години и пациент од Прилеп на возраст од 80 години.

Коронавирус

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 6 оздравени пациенти и тоа од Прилеп (1), Тетово (4) и Битола (1).

Досега во земјата се направени вкупно 36.325 тестирања на КОВИД-19. Од вкупниот број направени тестови во изминатото деноноќие 103 теста се во рамките на скринингот во градинки преку ЦЈЗ Штип и Кочани, од кои 9 тестови на вработени во градинки во Кочани се позитивни.

Вкупната бројка на дијагностицирани со КОВИД-19 во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 3.025, бројката на оздравени пациенти е 1.646, на починати е 153, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 1.226.

До утрово, во ГОБ „8 Септември“ примени се 14 нови, а вкупно хоспитализирани 41 пациент. На респираторна машина се 8, a со потешка клиничка слика се уште 7 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 13 пациенти, а на домашно лекување преку болницата се следат 2 пациенти. Во болницата во Штип се хоспитализирани 22 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово и Прилеп се хоспитализирани 30 пациенти – позитивни и сомнителни на КОВИД-19.

По општини активни случаи во Скопје заклучно со вчерашните случаи:

 • Чаир - 152
 • Бутел - 59
 • Гази Баба - 58
 • Аеродром - 53
 • Сарај - 52
 • Центар - 52
 • Карпош - 40
 • Кисела Вода - 29
 • Арачиново - 23
 • Студеничани - 18
 • Ѓорче Петров - 17
 • Илинден - 17
 • Шуто Оризари - 12
 • Петровец - 6
 • Чучер Сандево - 3
 • Сопиште - 2
 • (се утврдува општина) - 1

Анкета

Анкета
Кога би можеле да изберете со која вакцина за заштита од КОВИД-19 да се вакцинирате, дали тоа би влијаело на вашата одлука за имунизација?
 • 36%
 • 12%
 • 51%
Се испраќа...

(Вкупно: 8185 гласа)

Цитат

Животот секогаш ти нуди втора шанса. Таа се нарекува УТРЕ.

Дилан Томас

Виц

Женскиот проблем „немам што да облечам“ е во изумирање во време на пандемија.

Сега се појави „имам што да облечам, но нема каде да го носам“.