Најнови податоци: 1.182 новозаразени и 25 смртни случаи од коронавирус во Македонија
Почетна » Новости » Актуелно » Најнови податоци: 1.182 новозаразени и 25 смртни случаи од коронавирус во Македонија

Најнови податоци: 1.182 новозаразени и 25 смртни случаи од коронавирус во Македонија

Институтот за јавно здравје објави дека во изминатото деноноќие направени се 3.109 тестирања, а има 1.182 новоинфицирани со новиот коронавирус SARS-CoV-2.

Според местото на живеење, новозаболените со КОВИД-19 се од:

 • Скопје 544
 • Куманово 48
 • Штип 31
 • Прилеп 50
 • Тетово 75
 • Струга 27
 • Велес 41
 • Битола 28
 • Охрид 38
 • Кавадарци 30
 • Гостивар 66
 • Гевгелија 17
 • Струмица 22
 • Крива Паланка 8
 • Радовиш 8
 • Крушево 7
 • Кочани 13
 • Пробиштип 9
 • Демир Хисар 3
 • Македонски Брод 6
 • Берово 4
 • Валандово 12
 • Виница 8
 • Делчево 4
 • Свети Николе 6
 • Кичево 55
 • Ресен 4
 • Неготино 18
коронавирус

Починати се 25 лица, шест пациенти од Скопје (84, 77, 78, 83, 60 и 59г), четири од Куманово (70, 61, 66 и 77г), еден од Штип (72г), тројца пациенти од Прилеп (45, 75 и 71г), тројца од Тетово (58, 76 и 59г), двајца од Велес (71 и 88г), еден од Битола (54г), еден од Кавадарци (66г), двајца пациенти од Гостивар (67 и 67г), еден од Струмица (71г) и еден пациент од Крушево (86г).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 707 оздравени пациенти од:

 • Скопје 375
 • Куманово 33
 • Штип 22
 • Прилеп 46
 • Тетово 53
 • Велес 29
 • Битола 3
 • Охрид 2
 • Кавадарци 17
 • Гостивар 21
 • Гевгелија 18
 • Струмица 15
 • Крива Паланка 1
 • Радовиш 3
 • Крушево 2
 • Кочани 20
 • Пробиштип 3
 • Демир Хисар 3
 • Пехчево 4
 • Берово 3
 • Валандово 2
 • Делчево 3
 • Кратово 3
 • Свети Николе 9
 • Неготино 17

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 53.631, бројката на оздравени пациенти е 31.659, на починати е 1.487, а бројот на активни случаи изнесува 20.485.

Според досега завршените епидемиолошки анализи, во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

 • Скопје 23612, активни 9854
 • Куманово 3357, активни 922
 • Дебар 421, активни 86
 • Штип 2383, активни 533
 • Прилеп 2521, активни 998
 • Тетово 3447, активни 979
 • Струга 1239, активни 392
 • Велес 1695, активни 771
 • Битола 1637, активни 808
 • Охрид 1362, активни 612
 • Кавадарци 1030, активни 441
 • Гостивар 2047, активни 710
 • Гевгелија 638, активни 218 (45 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 115 на Богданци и 12 се странски државјани)
 • Струмица 1514, активни 591
 • Крива Паланка 381, активни 126
 • Радовиш 382, активни 128
 • Крушево 107, активни 69
 • Кочани 1111, активни 308
 • Пробиштип 313, активни 73
 • Демир Хисар 168, активни 73
 • Македонски Брод 145, активни 34
 • Пехчево 94, активни 27
 • Берово 312, активни 82
 • Валандово 177, активни 64
 • Виница 333, активни 171
 • Делчево 380, активни 164 (103 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
 • Кратово 142, активни 77
 • Свети Николе 736, активни 230
 • Кичево 1114, активни 515
 • Ресен 386, активни 154
 • Неготино 447, активни 275 (44 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Активни случаи по општини во Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје):

 • Чаир 621
 • Гази Баба 1462
 • Аеродром 1433
 • Карпош 1211
 • Центар 1188
 • Кисела Вода 1207
 • Ѓорче Петров 811
 • Бутел 539
 • Шуто Оризари 179
 • Студеничани 51
 • Сарај 148
 • Арачиново 36
 • Илинден 246
 • Сопиште 62
 • Чучер Сандево 103
 • Петровец 124
 • Зелениково 68
 • Странец 174
 • Нераспределен 191

Анкета

Анкета
Каде ќе го поминете летниот одмор?
 • 22%
 • 41%
 • 12%
 • 25%
Се испраќа...

(Вкупно: 3754 гласа)

Цитат

Благодарното срце е магнет за чуда.

Виц

Пријателки разговараат за фигурата...

Првата: По 3 месеци тренирање, конечно имам стомачни мускули.

Втората: И јас имам, само што ми се скриени од љубовта кон пицата, виното и чоколадото.