Најнова состојба: 50 оздравени, 22 новозаболени и 2 смртни случаи од коронавирус кај нас
Почетна » Новости » Актуелно » Најнова состојба: 50 оздравени, 22 новозаболени и 2 смртни случаи од коронавирус кај нас

Најнова состојба: 50 оздравени, 22 новозаболени и 2 смртни случаи од коронавирус кај нас

Венко Филипче објави дека денес Институтот за јавно здравје регистрира 50 оздравени пациенти.

Во изминатите 24 часа направени се 533 тестирања, а регистрирани се 22 нови случаи на КОВИД-19 и тоа во: Скопје (8), Штип (2), Прилеп (2), Тетово (3), Струга (1), Велес (4), Свети Николе (1) и Гостивар (1). Досега во земјата се направени вкупно 22.255 тестирања на КОВИД-19.

коронавирус

Од вкупниот број направени тестови во изминатото деноноќие 203 теста се во рамките на скринингот во градинки во Велес и Скопје и сите се негативни. Од досега направените 908 тестирања на вработените во градинките во Битола, Скопје и Велес потврден е само еден позитивен случај на КОВИД-19 во Битола.

Во ГОБ „8 септември“ почина пациент од Скопје (78 години) примен на 7 мај и пациент од Тетово (77 години), на болничко лекување од 14 мај.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 1.839, бројката на оздравени пациенти е 1.351, на починати е 106, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 382.

Анкета

Анкета
Сметате ли дека е добра мерката за задолжително носење на заштитна опрема на лицето (маска, шал)?
  • 63%
  • 37%
Се испраќа...

(Вкупно: 5981 гласа)

Цитат

Можеш да ги исечеш сите цвеќиња, но не можеш да ја спречиш пролетта да дојде.

Пабло Неруда

Виц

Се качувам на вага по завршувањето на карантинот.

Вагата покажува: „Ве молам почитувајте социјално дистанцирање. Качувајте се еден по еден!“